Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 31.03.2019 08:40
  • Son Güncelleme: 31.03.2019 11:29

Meteoroloji'den son dakika kuvvetli yağış uyarısı | 31 Mart İstanbul'da hava nasıl olacak?

Meteoroloji'den son dakika tahminleri gelmeye devam ediyor. Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için sandık başına giderken vatandaşlar 'bugün hava nasıl olacak?' sorusunun cevabını araştırıyor. Peki, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri yapılırken İstanbul'da ve yurt genelinde hava durumu nasıl olacak? İşte 31 Mart hava durumu raporu...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; , 'nun güney ve doğusu, Orta ve , Doğu ve ile Afyonkarahisar ve Sinop çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu'da yer yer gök gürültülü sağanak, İç Anadolu'da yağmur ve yer yer karla karışık yağmur, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karlakarışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, Bitlis çevreleri ile Şırnak'ın doğusunun yükseklerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar (20-50 cm) şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI
Ülkemiz genelinde azalarak mevsim normallerinin altına düşeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR
Genellikle kuzey ve kuzeydoğu yönlerden orta kuvvette, Marmara ile Ege kıyılarında kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (40-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

ÇIĞ UYARISI
Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunduğundan ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI
Rüzgarın; Kuzey ve kuzeydoğu yönlerden Marmara ile Ege kıyılarında kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (40-70 km/saat)esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Ulaşımda aksamalar, vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ YAĞIŞ VE YOĞUN KAR YAĞIŞ UYARISI
Yağışların; Bitlis çevreleri ile Şırnak'ın doğusunun yükseklerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar (20-50 cm) şeklinde olması beklendiğinden, meydana gelebilecek buzlanma ve don olayı ile birlikte ulaşımda aksamalar, yer yer tipi şeklinde yağış ve çığ düşme riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması; Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Şırnak çevrelerinde kuvvetli sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağış (21-50 kg/m2) beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım ve yağış anında yer yer kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ZİRAİ DON UYARISI
Tarımsal faaliyetin olduğu bölgelerimizden İç Ege (Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya), Göller Yöresi (Burdur, Isparta) ve İç Anadolu ile Karadeniz'in iç kesimlerinde orta kuvvette, Marmara'nın güneydoğusunda (Bilecik, Sakarya'nın ve Bursa'nın güneyi) hafif kuvvette zirai don riski bulunmaktadır. Meyve, sebze ve fide yetiştiricileri ile serada üretim yapan çiftçilerimizin gerekli tedbirleri almaları, zirai don durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

MARMARA VE İSTANBUL'DA BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?
Parçalı ve yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden genellikle kuvvetli, zaman zaman sıra süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Sabah saatlerinde Bilecik çevreleri ile Sakarya ve Bursa'nın güney kesimlerinde hafif kuvvette zirai don olayı bekleniyor. İstanbul'da bugün havanın parçalı bulutlu olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın; kuzeydoğudan kuvvetli zaman zaman kısa süreli fırtına şeklinde (40-70 km/sa) esmesi bekleniyor.

EGE
Parçalı ve yer yer çok bulutlu, Afyonkarahisar çevrelerinin hafif yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin kıyı kesiminde kuzeydoğudan genellikle kuvvetli, zaman zaman kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde İç Ege'de (Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya) orta kuvvette zirai don olayı bekleniyor.

AKDENİZ
Parçalı çok bulutlu, yağmur ve sağanak, kıyı kesiminin yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde Göller Yöresinde (Burdur, Isparta) hafif yer yer orta kuvvette zirai don olayı bekleniyor.

İÇ ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, güney ve doğusunun hafif olmak üzere yağmur ve yer yer karla karışık yağmurlu, sabah saatlerinde yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde orta kuvvette zirai don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, Sinop çevrelerinin gece saatlerinde hafif yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde orta kuvvette zirai don olayı bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; hafif olmak üzere yağmur ve sağanak, iç kesimlerin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde orta kuvvette zirai don olayı bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinin dik yamaçlarında çığ oluşma riski bulunmaktadır.DOĞU ANADOLU
Çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağmur, kuzey ve doğusunda karlakarışık yağmur ve kar şeklinde beklenen yağışların, Bitlis çevreleri ile Şırnak'ın doğusunun yükseklerinde kuvvetli ve yer yer yoğun (20-50 cm) kar şeklinde olması bekleniyor. Kuzey ve doğusunda sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor. Bölgenin kuzey ve doğu kesimlerinin dik yamaçlarında çığ oluşma riski bulunmaktadır.

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağnak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bölgenin doğusunda yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) olması bekleniyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.