Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 31.05.2012 00:00
  • Son Güncelleme: 31.05.2012 11:59

Vücudu orantısız büyüyor

Nadir görülen hastalığı yüzünden kafası, ayakları ve elleri önlenemez bir şekilde büyüyen talihsiz adam, tedavi edilmek istiyor.

Vücudu hiç durmadan büyüyor
Pakistan'da yaşayan 22 yaşındaki genç adamın hastalığı tıp dilinde 'Proteus sendromu' olarak biliniyor.

Oldukça nadir görülen sendromda vücudun çeşitli bölgeleri asimetrik ve orantısız bir şekilde aşırı büyüme gösteriyor.

Hastalığı 'tanrı tarafından verilmiş bir ceza' olarak gören genç adam arkadaşları ve ailesinden güç alarak hayatını devam ettiriyor. Larohe şehrinin yerel halkına kendisini uzun zaman sonra kabul ettiren Mümtaz'ın istediği ise normal bir yaşantıya sahip olmak.

Mümtaz, hastalığı sorulduğunda, "Doğduğumdan beri böyleyim. Yüzüm, kollarım ve bacaklarımın orantısızlığı yüzünden diğer insanlar gibi olmadığım zannediliyor. Eskiden benden kaçıyorlardı ama şimdi alıştılar" diyerek, hayatının etrafındakilerden farklı olmadığını söylüyor.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.