Bugünkü
Takvim

5 gün içinde hayvanını küpeletmeyene ceza uygulanacak

Avrupa Birliği(AB)'ne uyum çerçevesinde Türkiye'de hayvan varlığını kayıt altına alınması ve hayvan hareketlerinin izlenmesi için verilen süre, 2 Haziran'da sona eriyor.

  • Yaşam
  • 29.05.2012 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 29.05.2012 10:14
ABONE OL
5 gün içinde hayvanını küpeletmeyene ceza uygulanacak
Hayvanlarını küpeletmeyene, hayvan başına 580 lira para cezası uygulanacak. Veteriner hekim Mustafa Yıldız, küpelenen hayvandan vergi alınacak söylentisinin korkuya sebep olduğunu, bu durumun küpeleme işlemlerini olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Sığır cinsi hayvanların tanımlanması tescili ve izlenmesi ile ilgili yönetmelik 2011 Aralık ayında yürürlüğe girmişti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların tamamının küpelenmesi kararı almış, tarım il müdürlüklerinden büyükbaş hayvanların küpelenme işinin 6 ayda küçükbaş hayvanların tamamı da bir yıl içinde tamamlanmasını istemişti. Büyükbaş hayvanların küpelenmesi için verilen süre 2 Haziran'da doluyor. Büyükbaş hayvanını kayıt altına aldırmayan sahiplerine hayvan başına 580 TL para ceza uygulanacak. Ayrıca hayvanlarını küpeletmeyenler ise hiçbir destekten de yararlandırılmayacak.

Yönetmelik gereği ayrıca hayvanla ilgili doğum, ölüm, hastalık, kesim, sağlık, nakil ile ilgili bilgiler 3 yıl saklanacak. Ayrıca ülke veya bölgesel hayvan hastalıklarının yok edilmesi, sağlık, ıslah, istatistik ve destekleme ödeme kayıtlarının daha düzenli tutulması ve değerlendirilmesi de hedefleniyor.

"VERGİ ALINACAK KORKUSU KÜPELEMEYİ OLUMSUZ ETKİLEDİ"

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, tarım il müdürlükleri, damızlık yetiştiricileri birliği ve veteriner hekimler işbirliğiyle hayvanların küpeleme çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Ancak çok az bir süre kalmasına rağmen küpelenen hayvan sayısının az olduğunu vurgulayan Yıldız, hayvanlarını küpeletenlerden vergi alınacağına dair söylentilerin yalan olduğunu vurguladı. Bazı üreticilerin bundan korkarak hayvanını küpeletmek istemeyerek gizlediğini kaydeden Yıldız, "Bu tür korkulara tanık olmaktayız. Bu gün devlet bırakın vergi almamayı destek veriyor. Her yıl bütçeden milyarlarca liralık destek ayrılıyor. Hayvan sahipleri bu söylentilere itibar etmemeli." diye konuştu.

Hayvanlarını küpeletmeyene hayvan başına 580 lira ceza kesileceği bilgisini veren Yıldız, "Ayrıca küpesiz hayvanların hayvan pazarlarına girişleri ya da her türlü nakilleri yasaklanacak." uyarısında bulundu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.