Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 27.09.2011 00:00
  • Son Güncelleme: 27.09.2011 15:35

Çok benciller

Yapılan bir araştırmaya göre borsacılar çok bencil ve fazla risk alıyor...

Çok benciller

Finans piyasalarını yakından ilgilendiren bir araştırma yapıldı.

Alman Spiegel dergisinin haberine göre, 28 borsa uzmanını, işbirliği isteği ve bencillik konusunda testlere tabi tutan araştırmacılar, denekleri bilgisayar simülasyonlarına soktu ve yetenek sınavlarından geçirdi.


Aynı testleri, bencillik ve vicdan eksikliğiyle ön plana çıkan kişilik bozukluğu bulunan bir gruba da uygulayan uzmanlar, sonuca çok şaşırdıklarını, çünkü borsacıların, daha bencil olduğunu ve daha fazla risk aldığını gördüklerini belirtti.

Sonuç itibarıyla borsacıların, karşılaştırma grubundakilerden daha fazla kar sağlamadıklarını ifade eden uzmanlar, deneklerin, nesnel ve ihtiyatlı şekilde en yüksek getiriyi elde etmeye çalışmak yerine, rakiplerinin elde ettiğinden fazlasını almaya çalıştığını kaydetti. Uzmanlar, borsacıların bunu sağlayabilmek için de enerjisini elindekini artırmak yerine rakibinin elindekini azaltmaya çalışmakta kullandığını ifade etti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.