Bugünkü
Takvim

Tıbbi

Prof. Şen ve ekibi, kolit hastalarının kolorektal kansere yakalanma risklerini artıran 3 ayrı geni tespit etmeyi başardı.

  • Yaşam
  • 20.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 20.09.2011 18:49
ABONE OL
Tıbbi buluş
Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. , ''kolit'' hastası olduktan sonra başlattığı ve kapsamını genişlettiği çalışmaları sonucunda, tıp literatürüne geçecek bir a imza attı. Prof. Şen ve ekibi, kolit hastalarının kolorektal kansere yakalanma risklerini artıran 3 ayrı geni tespit etmeyi başardı.

Çalışma hakkında gazetecilere bilgi veren Prof. Dr. Şen, 13 yıl önce kendisine kolit teşhisinin konulmasının ardından, hastalığın nedenleri üzerinde çalışmaya başladığını, 11 yıl önce de çalışmalarını derinleştirdiğini anlattı.

Ege Üniversitesi ile yapılan işbirliği doğrultusunda kolit hastalarından alınan kanların laboratuvarında incelemeye alındığını ve 13 ayrı genin kolit hastalığıyla ilişkisinin araştırıldığını ifade eden Şen, 4 ayrı gene sahip kolit hastalarının, kolorektal kanserine yakalanma olasılıklarının yüksek olduğunun tespit edildiğini belirtti.

Şen, bu genlerden birinin önceden yapılan çalışmalarla tespit edildiğini, ancak 3 tanesinin ilk kez kendi çalışmaları sonucunda ortaya çıkarıldığını ifade ederek, ''Dünya tıp literatürüne girecek bir araştırmaya imza attık'' dedi.

Tüm kolit hastaları için böyle bir riskin söz konusu olmadığının altını çizen Şen, kolit hastalarının genetik tipleme yaptırarak, bu genlere sahip olduklarını öğrenmeleri durumunda, kolorektal kanser olasılığına karşı düzenli kontroller yaptırabileceklerini, böylece hastalığa yakalansalar bile kanseri ilk aşamada tespit etme şansına sahip olacaklarını söyledi.

Destek bulmaları durumunda çalışmaları daha da genişletmek istediklerini belirten Şen, ''10 bin lira gibi cüzi bir bütçe ile başlatılan projeye eğer destek sağlanırsa, diğer genlerin de farklı kanser türleri ile olan bağlantıları araştırılabilecek'' diye konuştu

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.