Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 27.01.2011 00:00
  • Son Güncelleme: 27.01.2011 17:18

Emniyet şeridine dikkat

Emniyet şeridine dikkat
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Elektronik Denetleme Sistemiyle (EDS) emniyet şeridi ihlallerinin yakından denetlendiğini belirterek, ''Kimse, 'acaba emniyet şeridine girersem bir şey olur mu, olmaz mı?' gibi tereddüt içerisinde olmasın, kesinlikle ceza veriyoruz'' dedi.

Atatürk Havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Mutlu, bir gazetecinin ''Emniyet şeridi ihlalleri konusunda yeni bir uygulama söz konusu mu?'' sorusuna, ''Hayır. Emniyet şeritlerindeki uygulama aynen devam ediyor. Ben yaptığım bir açıklamada konuya dikkat çekerek, uygulamanın yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü söyledim. Emniyet şeritlerinde EDS denetimleri devam ediyor. Emniyet şeridini ihlal eden araç görüntülenip ceza kesiliyor. Emniyet şeritlerinde haksız geçişlere asla fırsat verilmiyor. Bu konuda yoğun denetimlerimiz sürüyor'' yanıtını verdi.

İstanbul'da 2010 yılı içerisinde emniyet şeritlerini haksız kullanan ve kırmızı ışık ihlali yapan 418 bin araç sürücüsüne ceza kesildiğini hatırlatan Mutlu, ''EDS ile İstanbul'da yoğun bir denetim sürüyor. 'Trafik biraz yoğunlaştı, acaba emniyet şeridine geçebilir miyim' diye kimse düşünmesin. Her ihlal eden kişi, suç türüne göre 100-130 lira ceza alıyor. Kimse, 'acaba emniyet şeridine girersem bir şey olur mu, olmaz mı?' gibi tereddüt içerisinde olmasın, kesinlikle ceza veriyoruz'' dedi.

Mutlu, ''Emniyet şeritlerini kimler kullanabilir?'' sorusu üzerine, ''Emniyet şeritlerini kullanabilecek araçlar bellidir. Ambulanslar acil hallerde burayı kullanabilir. Emniyet araçları kullanabilir. Bunun dışındaki araç sürücüleri, isterse kamuya ait araç olsun kesinlikle emniyet şeridini kullanamaz. Kullanırsa ceza kesilir'' şeklinde konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.