Bugünkü
Takvim

‘Öğretmen çocuğunuzu dövebilir'

İlköğretim Genel Müdürlüğü hazırlayıp 10.5 milyon öğrenciye dağıttığı rehber şaşırttı

  • Yaşam
  • 30.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 01.11.2010 13:55
ABONE OL
‘Öğretmen çocuğunuzu dövebilir'

() İlköğretim Genel Müdürlüğü'nce hazırlanarak, 10.5 milyon öğrenciye dağıtılmaya başlanan "İlköğretim Veli Rehberi" uygulandığını itiraf ediyor.

Habertürk'ün haberine göre, Prof. Dr. Sibel Güneysu, Doç. Dr. Füsun Eyidoğan, Doç. Dr. Güler Küçükturan, Yard. Doç. Dr. Ebru Hasibe Tanju, Yard. Doç. Dr. Hatice Demirbaş ve Araştırma görevlisi Hakan Koğar'ın hazırladığı rehberin "Okulda Şiddet" bölümünde, "Çocuğuma kimler şiddet gösterebilir?" sorusuna şöyle yanıt veriliyor:

"Kendisinden yaşça veya fiziksel olarak büyük çocuklardan, arkadaşlarından, öğretmenlerden, okul idarecilerinden, okulda çalışan yardımcı elemanlardan ve personelden, okul içindeki ve dışındaki gruplardan, okuldaki çocukların velilerinden, komşulardan ve herhangi yabancı kişilerden şiddet görme olasılığı vardır."

SABIR GÖSTERİN
İlginç olan velilerin çocuğunun şiddetle karşılaştığını bilmelerine rağmen sabır göstermelerinin istenmesi. Velilere, "Çocuğunuzun şiddet gördüğünü öğrendiğinizde huzursuz olmanız, aklınızın karışması yoğun öfke, kızgınlık ve suçluluk hissetmeniz, doğal. Ancak yine de aşırı tepki göstermemeye ve sakin olmaya çalışın, enerjinizi sorunun çözümüne yönlendirmeniz sorunu daha kolaylıkla çözmenizi sağlayacak" tavsiyesinde bulunuluyor.

KİM ŞİDDET GÖRÜR?
Rehberde, şiddet görme riski yüksek çocuklar "Çekingen, içe kapanık, ailesinin sindirdiği, ailesi tarafından sevilmeyen çocuklar" olarak nitelendirildi. Ayrıca ailelere "Çocuğunuzu ve şiddet gösterenleri suçlamaktan kaçının. Suçlamak, sorunun çözümüne katkıda bulunmayacağı gibi sorunu daha da karmaşık hale getirecektir" tavsiyesinde bulunuldu.

MEB, ilköğretim velilerine yönelik hazırladığı rehberde çocuğu öğretmen şiddetine uğrayanlara "Sakin olursanız sorunu daha kolay çözersiniz" önerisinde bulundu

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.