Twitter yöneticisi Alex Martinez'den olay itiraflar! Yönlendirme, yanlış bilgilendirme, yanlış etiketleme...

Twitter yöneticisi Alex Martinez'den olay itiraflar! Yönlendirme, yanlış bilgilendirme, yanlış etiketleme...
18.05.2022 15:53 - Son Güncelleme: 18.05.2022 17:48

OTOMATİK OYNAT

Son olarak ünlü milyarder Elon Musk'ın satın alacağı haberiyle gündemde gelen Twitter, bir yöneticisinin gizli çekildiği iddia edilen videoda sarf ettiği sözlerle yeniden tartışmaların odağında. Twitter yöneticisi Alex Martinez, sosyal medyaya düşen bir videoda Twitter'ın ideolojik tutumundan dolayı kar etmediğini, insanları yönlendirmek için çalıştığını, yanlış bilgilendirmeler ve yanlış etiketlemeler yaptığını itiraf ediyor.

Twitter Baş Müşteri Ortağı Alex Martinez'in sosyal medyaya düşen bir videodaki itiraf niteliğindeki çarpıcı açıklamaları gündem oldu.

Söz konusu videoda Martinez, Twitter platformunun ideolojik tutumundan dolayı kar etmediğini, insanları yönlendirmek için çalıştığını, yanlış bilgilendirmeler ve yanlış etiketlemeler yaptığını itiraf ediyor.


"İNSANLARA ÖZGÜRLÜĞÜ SAĞLAMAK BİZİM İŞİMİZ DEĞİL"
Twitter'ın Müşteri Ortağı Yöneticisi Alex Martinez, ABD'li sağcı aktivist grubu Project Veritas'dan kimliğini gizleyen bir gazeteci ile konuşurken, hem içerden Musk'a karşı direnişi açık etti hem de "İnsanlara ifade özgürlüğü sağlamak bizim işimiz değil" mesajını verdi.

Martinez'in "Musk'ın Asperger Sendromu var. Yani o özel. Onun özel ihtiyaçları var, o özel ihtiyaçlı... Dolayısıyla Musk'ın söylediklerini ciddiye almam mümkün değil" dediği video, kendisini 'Muhafazakar İnternetin Babası' diye tanımlayan Benny Johnson tarafından paylaşıldı.

MUSK NE YANIT VERDİ?
Sosyal medya hesapları milyonlarca kişi tarafından takip edilen Johnson, paylaşımına Musk'ı da etiketleyerek, Tesla ve SpaceX CEO'sunu yorum yapmaya davet etti. Musk'tan "Twitter yöneticisi konuşma özgürlüğünü çöpe atıp Aspergerli insanlarla alay ediyor..." yanıtı geldi.

SATIN ALMA İŞLEMİ ERTELENDİ
44 milyar dolara Twitter'ı satın almaya niyetlenen ancak spam hesapların yüksek olması nedeniyle işlemi erteleyen milyarder iş insanı Elon Musk SEC'ten Twitter kullanıcı rakamlarına yönelik gözden geçirme talep etti.

Dünyanın en büyük satın almalarından biri olacak olan Twitter'ın satışında pürüz çıktı. Milyarder iş insanı Elon Musk'ın uğruna 44 milyar doları gözden çıkarmasıyla başlayan satın alma serüveni bir noktada tıkandı.

Twitter'ın kullanıcı sayısına yönelik endişelerin giderilmesi için Musk, ABD'nin SPK'sı konumunda olan SEC'e başvuru yaptı.

Elon Musk, Twitter'ın spam ve sahte hesap sayısını toplam kullanıcıların yüzde 5'in az olduğuna dair kanıt sunmasını talep ederken, SEC'ten bu rakamların incelenmesini istedi.

3 KEZ GÖRÜŞMÜŞ
SEC, Elon Musk'ın Twitter'a yatırım yapmasından ve şirketi tamamen satın almak istemesi arasında geçen sürede Twitter yöneticileriyle 3 kez toplantı yaptığını açıkladı. Toplantıda Twitter'ın eski CEO'su Jack Dorsey, CEO Parag Agrawal, Bret Taylor ve Egon Durban ile görüştü.

SON DAKİKA