Bugünkü
Takvim

Yerli turistlerin yüzde 10'u yurtdışına gidiyor

Seyahat acentesi Touristica'nın Genel Müdürü İbrahim Temel, tatil yapan Türklerin yüzde 60'ının seyahat acenteleri vasıtasıyla tatile çıktıklarını söyledi

  • Tatil&Turizm
  • 17.10.2009 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 17.10.2009 16:02
ABONE OL
İbrahim Temel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl otel fiyatları uygun olduğu için iç piyasada çok iyi bir sezon yaşadıklarına bildirdi.

Otellerin bu yıl fiyatlara zam yapmadığını ve geçen yılki fiyatlardan oda verdiğini ifade eden Temel, bazı otellerin de indirime gittiğini belirtti. Bunun da yerli turiste yaradığına işaret eden İbrahim Temel, iyi servis veren otellerin, gelecek yıl için de avantajlı duruma geldiğini anlattı. Dört yıl önce 4 ve 5 yıldızlı otellerde tatil yapan Türklerin yüzde 40'ının acente ile tatile çıktığını hatırlatan Temel, şimdi durumun değiştiğini ve tatil yapan Türklerin yüzde 60'ının acenteler vasıtasıyla tatile çıktığını söyledi.

Yerli turistlerin memnun kaldıkları otelleri yine tercih ettiğine dikkati çeken Temel, ''Tatile çıkan yerli turistler memnun kaldığı otele tekrar gidiyor. Bu yıl bu oran çok arttı. Tekrar turistin oranı yüzde 55'e yükseldi. Aynı zamanda hava yollarının fiyatlarının uygun olması da tatile çıkanların sayısının artmasında etken oldu. Uçakla tatil satışlarında ciddi artışlar olurken, otobüsle seyahat edenlerin oranı dibe vurdu. Otellerin ve uçak fiyatlarının iyi olması müşteri sayısını artırdı'' diye konuştu.

''ANADOLU İNSANI TATİLE ÇIKIYOR''

Son yıllarda Anadolu'dan tatile çıkanlarda da büyük oranda artışların görüldüğünü belirten İbrahim Temel, şunları kaydetti:

''Son üç yıl öncesine kadar büyükşehirlerde yaşayan insanlar daha çok tatile çıkıyordu. Son üç yılda Anadolu'dan tatile çıkanların oranı arttı. Anadolu'dan tatile çıkanların oranı her yıl yüzde 25 artıyor. Tatil için Anadolu'da büyük potansiyel var. Bu kişiler genellikle 4 ve 5 yıldızlı otelleri tercih ediyorlar. İyi para ödeyip, iyi tatil satın alıyorlar. Anadolu'dan tatile çıkanların yanı sıra gurbetçilerin tatile çıkmasının oranı da her geçen yıl artıyor. Gurbetçiler artık ya direkt tatile geliyorlar ya da önce aile ziyaret edip ardından tatile çıkıyorlar. Bunda, hem uçakların hem de ödeme koşullarının uygun olması etken. Aynı zamanda acentelerin misafirlere sağladığı ulaşım kolaylıkları da yerli turistin tatile acenteyle çıkmasını kolaylaştırıyor.''

Eylül ve Ekim aylarında KKTC'ye yönelik ilginin arttığını bildiren Temel, Ekim ayında KKTC'ye ilginin Antalya'dan daha iyi olduğunu, bunda da hava sıcaklığının önemli bir etken olduğunu belirtti.

YURT DIŞI TURLARI

Türkiye'den yurt dışını olan turların genelde bayramlarda etkili olduğunu vurgulayan Temel, şöyle konuştu:

''Yurt dışına çıkan Türklerin destinasyon tercihleri değişmeye başladı. Yeni destinasyonlarda Balkanlar etkili olmaya başladı. Makedonya, Hırvatistan, Bosna gibi yerlere gidenlerin oranı çok arttı. Kış döneminde Türkiye'den Uzak Doğu turları etkili oluyor. Yaz aylarında ise gemi turları tercih ediliyor. Avrupa'da da Roma turları etkili olmakta. Yerli turistin yüzde 90'ı Türkiye'de, yüzde 10'u ise yurt dışında tatil yapıyor. Yerli turistler, yurt dışına giderken ödediği para ile kalacağı yeri iyi araştırsın. Sadece fiyata yönelmemeliler. Nereye gidiyorlarsa kalacakları otelleri ve gezecekleri yerleri iyi araştırırlarsa tatilden daha mutlu dönerler.''

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.