Bugünkü
Takvim

Dünyanın en eski feneri

Antalya'nın Kaş ilçesi Patara antik kentinde bulunan Neron Deniz Feneri kurtarılacak.

  • Tatil&Turizm
  • 14.10.2009 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 16.10.2009 14:48
ABONE OL
MS 64-65 yıllarında yapılan, dünyada ayakta kalan en eski deniz feneri olma özelliği taşıyan ve 2005 - 2006 yılları arasında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan fenerin restorasyonu için 800 bin TL kaynak sağlandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yaptığı açıklamada, Neron Feneri'nin restorasyonu için gereken 800 bin TL kaynağın sağlandığını ve restorasyonun kısa sürede başlayacağını, ayrılan ödenek yetmezse, ek kaynağın da sağlanacağını bildirdi. Bakan Günay, ''Patara'daki Neron Deniz Feneri, çok kısa sürede ayağa kaldırılacak'' dedi.

Bakan Günay, antik kentlerde yapılan kazı ve restorasyonlar için genel bütçeden ayrılan ödeneğin sadece 500 bin TL olduğunu hatırlatarak, bu yıl bunu bakanlığın çeşitli kaynaklarından 40 kat artırdıklarını vurguladı. Antik kentlerde yapılan kazılardaki ödenekleri artırarak, kazıların hız kazanmasını istediklerini kaydeden Günay, bazı antik kentlerde yıllardır süren kazıları da bitirmek istediklerini belirtti. Günay, açıklamasında, ''kazısı biten antik kentlerde hızla restorasyon projelerinin yapılıp, bu kentlerin restorasyonuna başlamak istiyoruz'' ifadelerine yer verdi.

Kaş Kaymakamı Süleyman Yılmaz da, fenerin restorasyonuna kısa sürede başlanacağını bildirdi.
Akdeniz Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Havva Işıkan Işık tarafından Patara'da sürdürülen kazılarda, 2005-2006 yıllarında antik fenerin ortaya çıkarılması için 3 bin kamyon kum taşınmıştı. Bilinen yüksekliği 25-30 metre tahmin edilen fenerin 11 metrelik bölümü ortaya çıkarılmış, Kazı Başkanı Işık, antik fenerin kısa sürede restore edilerek kurtarılmasını istemişti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.