Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Siyaset
  • 16.10.2020 11:22
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.10.2020 11:31
ABONE OL

Suudi bakandan skandal sözler! 'in 'e yaptıklarını yok saydı

'in 'deki Müslümanlara karşı yaptığı zulümleri unutan ve görmezden gelen 'ın Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan , İsrail'le normalleşmenin olacağını belirtti.

AA
Suudi bakandan skandal İsrail ve Filistin sözleri

Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü'nün dün akşam video konferans yöntemiyle düzenlediği toplantıya katılan Al Suud, burada yaptığı konuşmada, "Biz barışa bağlıyız, barış bölge için stratejik bir gereklilik. İsrail'le normalleşme de yolun sonunda bunun bir parçası. Suudi Arabistan'ın 1981'deki önerisi ve Arap Barış Girişimi'nin önerisi de bu." ifadelerini kullandı.

"İSRAİL-FİLİSTİN BARIŞ PLANINI DA GERÇEKLEŞTİRMEMİZ GEREK"
Al Suud, "Bu nedenle biz daima normalleşmenin olacağını tasavvur ediyoruz. Ancak aynı şekilde Filistin devletini ve İsrail-Filistin barış planını da gerçekleştirmemiz gerek." diye konuştu.

Şu an İsrail ve Filistin'i müzakere masasına döndürmeye odaklanmak gerektiğini belirten Al Suud, kalıcı barış ve istikrara götüren tek yolun İsrailliler ve Filistinlilerin anlaşmasından geçtiğini ifade ederek, bu gerçekleşmezse, bölgede yaranın hep açık kalacağını söyledi.

İSRAİL'LE SUUDİ ARABİSTAN ARASINDA YAKINLAŞMA DİKKAT ÇEKİYOR
Suudi Arabistan'ın yakın müttefikleri Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'in eylül ayında İsrail ile normalleşme anlaşmaları imzalamasının ardından Riyad ile Tel Aviv arasında gayriresmi ve dolaylı bir yakınlaşma dikkati çekiyor.

Suudi Arabistan'ın eski Washington Büyükelçisi ve Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Prens Bender bin Sultan'ın son dönemde Filistinli liderleri eleştiren ve Filistin meselesinde fırsatları boşa harcamakla suçlayan açıklamalarının da İsrail'in Suud sokağında kabul görmesi için bir tür zemin hazırlama çabası olarak değerlendiriliyor.