Bugünkü
Takvim

Bir başına!

ABONE OL
Bir başına!
Darbeler, tarih kitaplarından çıkıp savcının dosyasına girdi! Önce 12 Eylül, ardından da tek tek incelendi. Ve 28 Şubat'a yönelik son dalga önceki gün geldi. 28 Şubat 1997'deki kararları imzalayan Milli 'nun kuvvet komutanları Ankara'da ifade verdi. Ancak bu ifade, 1997'deki karargah ile MGK'yı karşı karşıya getirdi. Zira Kuvvet Komutanları, 28 Şubat soruşturmasının ilk dalgasında tutuklanan dönemin Genelkurmay 2. Başkanı 'i yalanladı. MGK üyesi komutanlar, "Batı Çalışma Grubu MGK kararı ile kuruldu" diyen Çevik Bir'e yanıt niteliğinde ifadeler verdi. Komutanlar ifadelerinde, "MGK'da Batı Çalışma Grubu Kurulması yönünde bir karar alınmadı" dedi. İşte o ifadeler:

TATBİKAT GİDİYORDU
, savcılıkta ilginç bir savunma yaptı. Koman, Türk siyasi tarihine, postmodern darbenin simgesi olarak geçen Sincan'da tankları yürütme eylemi için şöyle konuştu: "Tankların, Ankara içindeki yollarda gitmeleri yasaktır. Bu nedenle tatbikata giden tanklar, zorunlu olarak Sincan'dan geçmiştir."

SİNCAN'DA 54 KİŞİ
28 Şubat'ın son dalgasında , Hikmet Köksal ve İlhan Kılıç tutuklandı. Koman ise sağlık problemleri nedeniyle serbest bırakıldı. Sanıklar, Sincan F Tipi Cezaevi'ne konuldu. Böylece soruşturma kapsamında tutuklananların sayısı 54'e yükseldi. Bu arada soruşturmada ilk tutuklanan isim dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir'di.

AHMET ÇÖREKÇİ (Hava Kuvvet Kom. Emekli Org.):
Kamuoyunca bilinen MGK kararlarının altında imzam vardır. Bu kararlara daha sonra Başbakan da imza atmıştır. Bundan sonraki aşamada yapılan ve Batı Eylem Planı v.b. çalışmalar ile bir ilgim yok. Zira bu çalışmalar, Genelkurmay içerisinde yapılmaktadır. Ben BÇG ismini de Ağustos ayında duydum ve zaten 18 Ağustos 1997'de emekli oldum.

HİKMET KÖKSAL (Kara Kuv. Kom. Emekli Org.):
28 Şubat'taki MGK toplantısında BÇG konusunda bir karar alınmamıştır. Bu bir karargah çalışmasıdır ve Genelkurmay Başkanlığı nezdinde yapılmıştır... Genelkurmay Başkanı'nın izni olmadan ikinci başkanın emir yayınlaması söz konusu olamaz. Zaten ben BÇG adlı oluşumu da emekli olduktan sonra öğrendim.

TEOMAN KOMAN (Jan. Gen. Kom. Emekli Org.):
BÇG adlı oluşum, MGK kararlarından bağımsız ve ilgisiz olarak Genelkurmay karargahında hazırlanmıştır. Benim bu belgelerin hazırlanması ve uygulanması aşamasında hiçbir imzam, fiili bir çalışmam ve dahilim söz konusu değildir. BÇG adlı oluşumu emekli olduktan sonra duydum.

İLHAN KILIÇ (MGK Gen. Sekreteri Emekli Org.):
BÇG'nin varlığından haberim vardı. Ancak çalışmalarına katılmadım. Bağlı olduğum Başbakan'ın ve hükümetin görevini yapmasına engel olmam söz konusu değildir. MGK sırasında sivil kuruluşlar tarafından bir takdim yapıldı. Ancak Genelkurmay nezdinde BÇG adlı oluşumun oluşturulacağı konusunda herhangi bir müzakere geçmedi.


ERSAN ATARkalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.