Bugünkü
Takvim

'den açıklaması

Genel Başkanı konusunda AK Parti ile 2008'de yaptıkları protokole bağlı kalacaklarını açıkladı

  • Siyaset
  • 26.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 27.10.2010 17:45
ABONE OL
MHP'den başörtüsü açıklaması

tartışmaları hızını kesmeden devam ederken Genel Başkanı bugün Meclis'te partisinini grup toplantısında AK Parti'ye destek vereceklerini açıkladı.

Bahçeli 2008 yılında AK Parti ile yaptıkları protokolü hatırlatarak, kendilerinin bu protokolü kabul ettiklerini CHP'nin bu sürece katılmaması durumunda bile kendilerinin parti olarak destek vereceklerini açıkladı.

Bahçeli konuşmasında şunları söyledi;

"Görüldüğü kadarıyla PKK'nın aldığı eylemsizlik kararı AKP cephesiyle yaptığı pazarlıkla olgunlaşmıştır. Başbakan Erdoğan bize şerefi ve haysiyeti öğretecek kadar sicili berrak biri değildir.

Bundan sonra görüşmelerin devlet tarafından yapıldığını söyleyerek işin içinde sıyrılması mümkün değildir. Millete yapılanlarda her işi yapan AKP olacak ancak PKK ile görüşmede top devlete atılacak. Sayın Başbakan yüreğin varsa buna da sahip çıkarsın.

Milli bütünlüğümüze karşı tehditlere haddini bildiririz. Cumhuriyetimizin ayakta kalması için her şeyi göze aldık...

CHP'nin başörtüsü yasağının ortadan kaldırılması konusunda samimi bir adım atamadığı ortadadır. Ne yazık ki CHP AKP ile birlikte milletimizi hayal kırıklığına uğratmakta, özellikle de başörtüsü konusunda büyük bir hayal kırıklığı yaşatmaktadır.

Çarşaf giyenlere parti rozeti takarak samimiyet ispat edilemez. Referandum öncesi ı biz çözeriz deyip de sonra bunu şarta bağlamak şark kurnazlığından başka birşey değildir. İçi boş çözeriz sözlerini takip eden Bilim Kurulu çalışmalarından sunuç çıkmadı. İnançlarından dolayı başını örten kızlarımızın eğitim haklarının önündeki engellerin kaldırılması gerkiyor. Artık başörtüsü sorununun beklemeye tahammülü kalmamıştır. Provokasyonalrın önlenmesi de iktidarın görevidir. Çözüme yönelik girişimler laikliğe aykırı değildir. Başsavcı'nın açıklaması Meclis'e müdahaledir.

Başbakan'ın başı açık hanımlar için söylediği sözler kendini bilmezliktir, talihsizliktir.

PROTOKOL NEYDİ?
AK Parti ile MHP'nin 28 Ocak 2008 anlaşmaya vardığı anayasada değişiklik protokolü şu şekildeydi:

"Anayasa Madde 10: Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır.
Anayasa Madde 42: Kimse kanunda açıkça yazılı olmayan hiçbir sebeple eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamaz. Öğrenim hakkının kapsamı ve kullanılmasının sınırları kanunla tespit edilir ve düzenlenir.

YÖK Kanunu Ek Madde 17: Yürürlükteki kanunlara aykırı olmamak kaydı ile yüksek öğretim kurumlarında kılık ve kıyafet serbesttir. Hiç kimse başının örtülü olması sebebiyle yüksek öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz ve bu yönde uygulama ve düzenleme yapılamaz. Ancak başın örtülmesi, kişinin yüzü açık ve kimliğinin tanınmasına imkan verecek ve çene altından bağlanacak şekilde olması gerekir."kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.