Takvim

Bugünkü
Takvim
 • SGK
 • 26.02.2021 09:17
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 26.02.2021 09:17
ABONE OL

İntibak zammı son dakika Meclis'e geldi mi? Hükümetin sürpriz emekli destekleri! 2021'de emeklilere intibak müjdesi...

Hükümetin sürpriz emekli destekleri! 2021'de emeklilere intibak müjdesi... Emekli vatandaşların 2021 yılından bekledikleri düzenlemelerden birisi de . Tek yolun düzenlemenin 'den geçmesi olan intibak zammı için hükümetin adım atması bekleniyor. Hükümetin emeklilere yönelik son yıllarda ki adımı intibak düzenlemesi için ümitleri artırmış durumda. Yargı yolu kapanan ve sadece TBMM kararı ile çıkacak olan intibak düzenlemesi adına hükümetin bu denli bir çalışma yapılması bekleniyor. Peki intibak zammı son dakika Meclis'e geldi mi?

Hükümetin sürpriz emekli destekleri! 2021'de emeklilere intibak müjdesi...

Çok sayıda SSK ve Bağkur emeklisi 2020 yılı içerisinde intibak zammı için beklemede. Emekli vatandaşların maaşlarına 355 TL'ye varan intibak zammı konusunda basında çok sayıda haber yer almaya başladı. Peki zam haberleri gerçeği yansıtıyor mu? Emeklilere intibak zammı yapılacak mı? 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşların en büyük beklentilerinden birisi intibak zammı. Çıkması durumunda maaşlarda 355 TL'ye varan artışların yaşanacağı intibak düzenlemesine ilişkin son gelişmeleri ve intibak düzenlemesinin nasıl çıkacağına ilişkin detaylar yazımızda. İşte SGK, SSK, Bağkur emeklileri için intibak düzenlemesi.

HÜKÜMETTEN ADIM VAR MI?

Hükümetin emeklilere yönelik son yıllarda ki adımı intibak düzenlemesi için ümitleri artırmış durumda.

Yargı yolu kapanan ve sadece TBMM kararı ile çıkacak olan intibak düzenlemesi adına hükümetin bu denli bir çalışma yapılması bekleniyor. Çalışma Bakanlığı'nın intibak düzenlemesi için bir çalışması olup olmadığı bilinmiyor ancak daha önceki dönemlerde olduğu gibi ani bir düzenleme olma ihtimali her zaman bulunuyor. İntibak düzenlemesi gelirse maaşlara önemli tutarda ek ve kalıcı zam yapılmış olacak.

EMEKLİLERE 355 TL EK ZAM FORMÜLÜ

Bilindiği üzere Türkiye'de emeklilikte sağlanan haklar emekli olunan yıl ile doğrudan bağlantılı. Bu kapsamda 2000 yılından önce emekli olan vatandaşlar için geçtiğimiz dönemlerde intibak düzenlemesi yapılmıştı. Bu düzenleme ile belirtilen tarihten önce emekli olan vatandaşlara 55 TL ile 350 TL arasında zam yapılmıştı.

Bu düzenlemenin ardından 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlarda aynı hakkın kendileri için sağlanmasını talep ettiler. Ancak bu konuda yargıdan herhangi bir sonuç alınamadı ve düzenlemenin yalnızca yasa ile çıkarılabileceği bildirildi. Bu çerçevede hükümetin adım atması durumunda yaklaşık 5 milyon emeklinin maaşına 55 TL ile 355 TL arasında zam yapılacak.

Basında yer alan ve sıkça dile getirilen intibak zammı iddialarında ise TÜED tarafından dile getirilen intibak düzenlemesi talebi yer alıyor. Türkiye Emekliler Derneği bu alanda bir düzenleme olmasını talep etmiş ve bu konuda çalışma yapılmasını talep etmişti. Ancak bu dönemde ne hükümetin, muhalefet partilerinin ne de SGK'nın önümüzdeki dönemler için bilinen bir çalışması bulunmuyor.

   EMEKLİLER İÇİN İNTİBAK DÜZENLEMESİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

   Emekli vatandaşların maaşlarına son yıllarda üst üste düzenlemeler yapıldı. Emekli aylığı olan vatandaşların ekonomik durumlarını rahatlatmak adına atılan ilk adım geçtiğimiz yıllarda emekli maaşlarının en az 1000 TL'ye yükseltilmesi oldu. Bu adımın hemen ardından gelen ikinci adım ise emeklilere her dini bayram öncesi 1000 TL bayram ikramiyesi verilmesi oldu.

   Koronavirüs salgınının etkilerinin artırdığı dönemlerde emekli vatandaşların maaşlarına yönelik bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme ile birlikte emekli maaşları en az 1500 TL seviyesine yükseltildi. Bu düzenlemelerin esas amacı emeklilerin ekonomik gücünün artırılmaya çalışılması.


   İNTİBAK DÜZENLEMESİNDE TEK YOL

   2000 yılından önce emekli olan vatandaşlar için getirilen bu düzenlemenin 2000 yılından sonra emekli olanlar için de getirilmesi talep edildi. Bu düzenleme talepleri için açılan tüm davalar ise sonuç vermedi. Yargı yolunun kapanmasıyla intibak düzenlemesi için tek meclisten geçmesi. Bu kapsamda hükümetin bu alanda bir çalışma hazırlaması ve TBMM'ye sunması gerekiyor. TBMM'de gerçekleştirilecek görüşmeler sonrasında bu yasa kabul edilirse maaşlar artacak.

   İntibak yasası düzenlemesi ile zam tutarı maaşa göre olacak. En yüksek zam rakamı ise 355 TL seviyesinde olacak.

   İNTİBAK TALEBİ NEDİR?

   Memur emeklilerinin intibak talebi Memur-Sen tarafından hükümete iletildi. Taleple aynı unvanlı kadro ya da görevden emekli olanlar arasındaki kurum farklılığı kaynaklı emekli maaşı farkının giderilmesi hedefleniyor. Düşük maaşı olanlara aradaki fark kadar ilave ödeme gerçekleştirilmesi isteniyor. Eğer bu talep hayata geçerse, aynı görevden emekli olmuş kişiler arasındaki kurum kaynaklı maaş farkı kapatılacak.