Bugünkü
Takvim

i sorgulama işlemi nereden ve nasıl yapılır? ?

’nın başlattığı i uygulamasıyla size atanan hekimin kim olduğunu ile kolayca öğrenebiliyorsunuz. ni sağlık kuruluşlarından yapabileceğiniz gibi internetten de kolayca yapabilirsiniz. E-Devlet aile hekimi sorgulama servisinden güncel aile hekimi bilginizi ve bağlı olduğunuz Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Aile hekimleri, vatandaşların ikamet adreslerine göre yapılan ayrımlar çerçevesinde atanmış olan Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi hekimleridir.

  • SGK
  • 01.10.2019 15:40
  •  - 
  • Son Güncelleme: 01.10.2019 15:43
ABONE OL
Aile hekimi sorgulama işlemi nereden ve nasıl yapılır?

Eski adıyla Sağlık Ocağı olan Aile ve Toplum Sağlığı Merkezleri, Türkiye' de sağlık hizmetlerinin ilk adımı olan bu sağlık kuruluşlarında verilen sağlık hizmetlerinin kalitesinin arttırılmasını sağlıyor. tarafından vatandaşın daha hızlı ve daha kaliteli sağlık hizmetine ulaşabilmesi amacı ile gerçekleştirdiği çalışmalardan birisi olan Aile ve Toplum Sağlığı Merkezleri, pek çok yeniliği beraberinde getirdi. Öncelikle vatandaşların çok uzun saatler süren sıra bekleme çilesiyle uğraşmasına neden olan ve büyük bir yoğunluğa neden olan kargaşanın ortadan kaldırılması için "i" şeklinde yeni bir uygulamaya geçti. Böylelikle özellikle nüfusun yoğun olduğu bölgelerdeki yoğunluğu dinamik biçimde dağıtılarak, daha hızlı ve daha kaliteli bir sağlık hizmeti verilebilmesi sağlandı.

AİLE HEKİMİ SORGULAMA NASIL YAPILIR? TIKLA ÖĞREN

İkamet adresinize en yakın Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi'nde görevli olan aile hekimlerinden size atanmış olan aile hekiminden sağlık hizmeti alabilirsiniz. Bunun dışındaki diğer aile hekimlerinden sağlık hizmeti alamayacağınızdan ile kolayca aile hekiminizi öğrenebilirsiniz.

Aile Hekimi Nasıl Öğrenilir?

Aile hekiminizi bilmiyorsanız, internetten de kolayca aile hekimi sorgulama yaparak, öğrenebilirsiniz. İkamet adresinize göre Sağlık Bakanlığı sisteminin siz ve aileniz için atamış olduğu aile hekiminin kim olduğunu internette E-Devlet Kapısı portalından öğrenebilirsiniz. E-Devlet aile hekimi sorgulama ekranından, aile hekiminizin adını ve görevli olduğu Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi bilgilerini öğrenebilirsiniz. E-Devlet için kimlik doğrulaması yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Aile hekimi sorgulama işlemini E-Devlet Kapısı portalından yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 Bilgisayarınızdaki internet tarayıcısında "turkiye.gov.tr" adresini yazın ve aratın.

 Açılan E-Devlet Kapısı portalı resmi ana sayfasındaki "Giriş Yap" seçeneğine tıklayın.

 E-Devlet kimlik doğrulama ekranında "T.C. kimlik numarası" ve "E-Devlet Şifresi" bilgilerini girerek, "Sisteme Giriş Yap" seçeneğine tıklayın. Dilerseniz "mobil imza", "e-imza", "T.C. kimlik kartı" ve "internet bankacılığı" şeklindeki diğer E-Devlet giriş yöntemleriyle de kimlik
doğrulama yapabilirsiniz.

 E-Devlet kimlik doğrulamasını yaptığınızda yeniden E-Devlet Kapısı ana sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu aşamadan sonra ise;

 E-Devlet Kapısı ana sayfasında bulunan "Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim" yazılı beyaz kısma "Aile Hekimi Sorgulama" yazın ve aratın. Veya ana sayfadaki "E-Hizmetler" seçeneğine tıklayın ve açılan sayfada "Sağlık" seçeneğine tıklayın. E-Devlet Sağlık hizmetleri sayfasında Sağlık Bakanlığı'na ait olan servis listesini bulun ve içerisinden "Aile Hekimi Sorgulama" seçeneğine tıklayın.

Ulaştığınız E-Devlet aile hekimi sorgulama sayfasında ise herhangi ek bir bilgi girmenize ise gerek bulunmadan, aile hekiminizin kim olduğunu ad ve soyadı bilgileri ile öğrenebileceğiniz gibi hangi Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi'nde de görevli olduğunu öğrenebilirsiniz.

Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Türkiye'deki sağlık hizmetlerinde modern çağ standartlarını sadece altyapı ve eğitim bazında değil, sağlık hizmetinin sunum tarzı noktasında da yakalamayı amaçlayan Sağlık Bakanlığı hem sağlık çalışanları hem de vatandaşlar için önemli haklar tanımıştır. Bu çerçeve vatandaşlar dilerlerse aile
hekimi değiştirme hakkına sahip oluyor. Adres değişikliği ya da mevcut aile hekiminden memnun kalınmaması durumunda bu haktan yararlanılabiliyor.

 Bilgisayarda "enabiz.gov.tr" adresini açın.

 Daha önceden kaydınız varsa "T.C. kimlik numarası" ve "E-Nabız şifresi" bilgilerini girerek, "Giriş Yap" seçeneğine tıklayın. Veya yan kısımdaki "E-Devlet üzerinden giriş yapmak istiyorum" seçeneğine tıklayın E-Devlet kimlik doğrulamasıyla sisteme girin. Daha önce kaydınız yoksa "E-Devlet Üzerinden Kayıt Olun" seçeneğiyle önce kaydınızı oluşturun.

 E-Nabız servisine giriş yaptıktan sonra sol kısımdaki menüde bulunan "Aile Hekimi Değiştir"
seçeneğine tıklayın.

 Açılan sayfada değişime istinaden bilgileri girerek, değişimi kolayca tamamlayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.