Bugünkü
Takvim

Onun cildi özen ister

  • Saklambaç
  • 31.10.2010
ABONE OL
Onun cildi özen ister
cildinin erişkinlere göre farklılıklar göstermesi, ince ve hassas olması; isilikten konağa, pişikten egzamaya birçok hastalığına neden olabiliyor. "Bebek cildi daha fazla özen ister" diyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan ekliyor: "Onların cildini kurutmamak, güneşten korumak, kremlerini, şampuanlarını ve deterjanlarını doğru ve bilinçli seçmek gerekir" Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; çocuklarda görülen cilt problemleri ve tedavi yolları hakkında bilgiler verdi:
Bebek cildi erişkin cildine göre farklılıklar gösterir. Bebek cildinin farklı olması, bebeklere özgü birtakım cilt rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olur. Bunların bir kısmı geçici karakterde olmakla birlikte, bir kısmı uzun süre devam edebilir.
Bebek cildi çok hassastır. Bebek cildi, erişkinlere göre daha incedir ve daha az yağ salgısı üretmektedir. Derinin ince olması, yaralanmalara karşı savunmasız kalmasına zemin hazırlar.
Bebeklerin bağışıklık sisteminin az gelişmesi onları enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirir. Deri enfeksiyonları bebeklerde sık görülür. Bu yüzden bebekle temas edecek olanların ellerini sık sık yıkamaları, bebeklerin enfeksiyon kapmasını önler.

GEÇİCİ CİLT SORUNLARI
CİLT SOYULMASI:
Tedavisibebeği hafifçe tahriş etmedenyıkamak ve banyo sonrası nemlendirmek şeklindedir.

CİLT KURULUĞU:
Bebeklerin kıyafetleri hassas deterjanlarla yıkanmalıdır. Yıkanmadan asla bebeklere kıyafet giydirilmemelidir. Kıyafetlerin yüzde 100 pamuklu olmasına dikkat edilmelidir. Yanlış deterjan kullanımı deride kızarıklık ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonların gelişmesine neden olur.

KALINGİYMESİN!TERLEMESİN!
İSİLİK:
En sık yüz, boyun ve gövdede görülür... Tedavisinde bebekleri sık duş aldırmak, kalın giydirmemek, terletmemek önemlidir.

PİŞİK:
Tedavide bezin sık değiştirilmesi önemlidir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.