Hürrem Sultan'ın güzelliğinin sırrı ortaya çıktı! Meğer İbn-i Sina'nın cilt bakım önerisine uymuş! 1 damla kullananlar...

Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi olan Hürrem Sultan, tarihte unutulmaz bir güzellik ikonu olarak yer alıyor. Onun güzelliği ve çekiciliği, asırlar boyunca insanların ilgisini çekti. Bazı kaynaklara göre, Hürrem Sultan'ın bu etkileyici güzelliğinin sırrı, o dönemin cilt bakımı uygulamalarından biri olan gül suyunda yatıyor. İşte İbn-i Sina'nın o dönemlerde yaşayan kadınlara sunduğu 5 güzellik önerisi...

Giriş Tarihi 08 Ekim 2023, 17:29 Güncelleme 08 Ekim 2023, 17:30
Hürrem Sultan’ın güzelliğinin sırrı ortaya çıktı! Meğer İbn-i Sina’nın cilt bakım önerisine uymuş! 1 damla kullananlar...

Hürrem Sultan'ın güzelliğinden isteyenler buraya! İbn-i Sina'nın tıp alanındaki büyük katkıları tüm dünyada bilinirken, onun cilt bakımıyla ilgili önerileri de ilgi çekici bir şekilde günümüzde yeniden gündeme geldi. İbn-i Sina'nın cilt bakımına dair önerileri, derinlemesine temizlik ve doğal sabun kullanımına odaklanıyor. İşte detaylar...

Derinlemesine temizlik, cildin sağlığını ve görünümünü iyileştirmek için temel bir adımdır. İbn-i Sina, cildi derinlemesine temizlemenin, fazla yağdan arındırmak ve çevresel kirlenmelerin etkilerini azaltmak açısından önemli olduğunu vurgulamıştır. Bu, modern cilt bakımının temel prensiplerinden biridir.

Doğal sabunlar, cildin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olabilecek doğal malzemeler içerir. Ancak sabun seçimi kişisel cilt tipine bağlı olarak değişebilir. Bazı insanlar için doğal sabunlar, cildin kurumasına neden olabilir, bu yüzden cilt tipinizi ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak bir sabun seçimi yapmanız önemlidir.

Ünlü tıp alimine göre gül suyu da derinlemesine temizlik sağlayan önemli içeriklerden biri ve genellikle tüm cilt tiplerine uyuyor.

Cildin nemlenmesi için de birebir olan gül suyunu, kadınlar ciltteki kırışıklıkları açmak için de kullanırmış.

OĞUL OTU MUCİZESİ

Oğul otu, limon ailesine ait olan oğul otu esas olarak cildi yenileyerek kırışıklıklara iyi geliyor. Bu nedenle bu otun yaşlanmayı önlediğine dair bir inanç yaygınmış.

Bir yemek kaşığı oğul otunu 1 su bardağı su ile kaynatın. 10 dakika kaynattıktan sonra suyu süzün.

Buzdolabında beklettiğiniz bu suyu istediğiniz zaman pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. Oğul otunun aynı zamanda güneş lekelerine de iyi geldiği biliniyor. Güneş lekesi ya da sivilce sonrası oluşan lekelerin de geçirilmesi için kullanılıyor.

İbn-i Sina'ya göre derinlemesine temizliğin bir diğer önemli adımı da kese işlemi. Ancak günümüzde bazı dermatologlar, kese işleminin ciltte mikro çiziklere yol açtığını söyleyerek önermiyor.

Ancak İbn-i Sina cilt bariyerini temizlemek ve yenilemek için kese işleminin önemli olduğunu vurgularmış.

Çay ağacı yağı da cildi hem nemlendiriyor ve bakteri oluşumunu engelliyor. Çay ağacı, cilt dokusunu yenileyerek onarım sağladığı için birçok kadının vazgeçilmeziydi.

İbn-i Sina, hem çay ağacı yağını hem de çay ağacı yağı içerikli oluşturulan nemlendiricileri uygulamayı ısrarla tavsiye edermiş.