Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Sağlık
  • 24.10.2020 14:39
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 24.10.2020 14:45
ABONE OL

'daki testlerinde Türk mühendislerin imzası olan kullanılıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemisinde en önemli unsur testler. Türk mühendislerin yaptığı sistemi şu anda 'da 3, Özebekistan'da 1 olmak üzere toplamda 18 laboratuvarda kullanılıyor. Koronavirüse en çok kayıp veren ülkeler arasında yer alan İtalya'da da kullanılan sistemi yüzde 99,46 gibi yüksek bir oranla sonuç veriyor.

İtalya'da Kovid testlerinde Türk damgası

Sabah'ın hazırladığı "Virüs laboratuvarında yapay zekalı analiz" haberiyle Kovid-19 laboratuvarlarında sadece uzmanların değil yapay zekalı programların da kullanıldığı ortaya çıktı.

"VİRÜS AVCISI" GİBİ ÇALIŞAN PROGRAM YÜZDE 99,46 SONUÇ VERİYOR
Programı geliştiren Türk Bilgisayar Mühendisi Özen Akyürek "Programı 4 arkadaşımla birlikte geliştirdik. 3'ü İtalya, 1'i Özbekistan 18 laboratuvarda kullanılıyor. Koronavirüsle savaşta ağır kayıplar veren İtalya ve Özbekistan'da da yapay zeka programımız dikkat çekti. Adeta 'virüs avcısı' gibi çalışan bu program yüzde 99,46 kesin sonuç veriyor. Program, İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki kovid-19 laboratuvarlarında da kullanılıyor" dedi.

"UZMANLARA DESTEK AMACIYLA ÜRETTİK"
Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Yapay Zekâ bölümü ile birlikte 5 kişilik bir ekip tarafından üniversite-sanayi işbirliği ile geliştirilen yazılım, dünyanın da dikkatini çekti. İtalya ve Özbekistan yazılımı Kovid-19 testlerinde kullanıyor.

Çalışma uluslararası dergide de makale olarak yayınlanacak. Ventura Yazılım Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve Bilgisayar Mühendisi Özen Akyürek, "Proje fikri, 2 yıl önce TÜBİTAK destekli olarak başlattığımız bir projenin devamı olarak ortaya çıktı. 'Neden Kovid-19 laboratuvarlarında uzmanlara destek amacı ile yapay zekâ ile değerlendirmeyelim' diyerek, haziran ayında pilot uygulamasına başladık. Temmuz 2020'de pozitif ve negatif sonuçlar açısından yüzde 99,46'lık bir uyum elde ettik" dedi.