Bugünkü
Takvim
  • Sağlık
  • 06.09.2019 20:54
  • Son Güncelleme: 06.09.2019 20:54

nedir? Disleksinin belirtileri nelerdir, kimlerde görülür?

, öğrenme bozukluklarından biri olarak tanımlanmaktadır. Disleksi aynı zamanda bir hastalık olarak da kabul edilmektedir. Bu hastalığa sahip olan çocuk ve bireylerin bir kısmı dahi olarak nitelendirilmektedir. Albert Einstein, Walt Disney, Leonardo Da Vinci ve Bill Gates'in bu hastalığa sahip olduğu bilinmektedir. Son zamanlarda bu hastalığın gündeme gelmesiyle birlikte ve disleksinin belirtileri nelerdir sorularına yanıt aranmaya başlandı.

Disleksi nedir? Disleksinin belirtileri nelerdir?

Son zamanlarda disleksi hastalığına dair detaylar pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Disleksi, en sık rastlanan öğrenme bozukluklarından birisi olarak bilinmektedir. Peki, disleksi nedir? Disleksinin belirtileri nelerdir, kimlerde görülür? İşte disleksiye dair detaylar...

DİSLEKSİ NEDİR?

Disleksi, en sık rastlanan öğrenme bozukluklarından biridir. Asıl sorunları hafıza ve dil ile ilgilidir. Disleksi olan kişiler her şeyi unutur ve dil ile ilgili derslerde sıkıntı çektikleri bilinmektedir. Bazıları okul zamanında hızlı konuşabilir. İnsanlar da onları pek dikkate almazlar. Normal bir insan okuma, yazma ve anlama gibi eylemler için beyninin sol ön lobunu kullanır. Disleksi olan kişiler sol ön lobu kullanmakta zorluk yaşarlar. Günümüzde ise disleksi olan kişilerin sayısal zekası çok yüksektir. Okul zamanlarında matematik ve fizik derslerini çok severler. Fakat sözel konuları beceremeyebilirler. Disleksi olan kişilerin sözel zekaları düşük veya geri değildir. Aksine çok güçlü sözel zekaları vardır. Normal bir insanın hayal gücünün en az 2 katına sahiptirler. Disleksi olan çoğu kişinin en büyük düşmanı kitaptır. Bazıları bir kitabı anlamak için aynı kitabı 5-6 kere okur. Disleksi olan insanlar üstün zekalı insanlardır ve bir kısmı ise dahidir. Albert Einstein, Walt Disney, Leonardo Da Vinci, Bill Gates gibi ünlü isimler bunlardan bazılarıdır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.