Bugünkü
Takvim
  • Sağlık
  • 07.03.2019 11:15
  • Son Güncelleme: 07.03.2019 11:15

'da hastalığı

Meyvelerin kalitesini bozan meyve ağaçları arasında en çok ya zarar veriyor.Malatya Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi konuya ilişkin şunları söyledi:

Kayısı'da Erik Koşnili hastalığı
Malatya Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, ile mücadele için üreticilerin çok yoğun olarak İl Müdürlüklerine müracaat ettiğini belirterek, 2014 yılı sonu itibariyle Malatya'da Battalgazi, Yeşilyurt, Kale, Yazıhan, Akçadağ ve kısmen de Darende ilçelerinde bu hastalığın zararlısının yoğunluğunun azaldığı, ancak halen bir potansiyel tehlike olarak karşılarında durduğunu söyledi.
Çiftçilerin doğru zamanda ve bilinçli bir şekilde mücadele etmeleri için bu zararlının biyolojisini çok iyi bilmeleri gerektiğini belirten Selvi, erik koşnilinin ergin dişi yarım küre şeklinde, bombeli olduğunu ve renginin ise koyu kahverengi veya parlak koyu esmer olduğunu söyledi. Kabuklu bitin kış aylarını nimf halinde geçirdiğini ve Mart sonunda havaların ısınmasıyla birlikte gelişmeye başladığını dile getiren Selvi, Nisan ayında ise kabuklu bitin ergin olduğunu söyledi. Malatya'da ilk hareketli nimflerin Mayıs sonu veya Haziran başlarında görüldüğünü söyleyen Selvi, erik koşnilinin, gövde ve kalın dallarda koloniler oluşturduğunu ve bu şekilde ergin ve nimflerin beslenmesi sonucu ağaçları zayıflatıp, dalları kurutmak ve yoğun tatlımsı madde salgılamak suretiyle iki şekilde zarar yaptığını söyledi.
Erik koşnilinin meyvelerin üzerinde mantar geliştirerek meyve kalitesini bozduğunu ifade eden Selvi, bu zararlının sert çekirdekli meyve ağaçlarında en çok eriklerde Malatya'da ise ağaçlarında yoğun olarak görüldüğünü söyledi.
Kabuklu bit ile mücadele yollarını da açıklayan Selvi, şunları söyledi:
"Bulaşıklığın çok yüksek olduğu yerlerde kış sonu veya ilkbahar başında yoğun bulaşık dallar kesilip budanarak bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Ayrıca ağaçların kuvvetli bulundurulması, bakım işlemlerinin titizlikle yapılması ve sık dikimden kaçınılması da genel kültürel önlemler arasında sayılabilir.
Nimfler ergin döneme geçmeden önce (mart sonu-nisan başı) yazlık ilaçlar ile ilaçlama yapılmalıdır. İlimizde yazlık yağlarla mücadele zamanı meyvenin kürkten çıkma dönemi olan çil ilaçlaması sonrasındaki dönemdir. Hava sıcaklığı 5 C0'den yüksek, 29 C0'den düşük olmalıdır. Yazlık yağlarla ilaçlanacak kayısı bahçelerinde ilaçlamadan 20 gün öncesi ve sonrasında captan terkipli ve kükürt içerikli ilaçlar kullanılmamalıdır. Kayısı bahçelerinde yapılan yazlık yağ mücadelesi ağaçların yapraklı dönemine denk geldiği için ayrıca; tam olarak tüm yüzeyi kaplama şeklinde ilaçlı mücadele yapılamadığından istenilen başarı elde edilememiştir.
Bu sebepten dolayı bahçesinde bir önceki yıldan kabuklu bit zararı varsa bu çiftçilerimizin, kışlık yağ ile mücadele yapması daha etkili bir sonuç almasını sağlayacaktır. Bu dönemde ağaçlarımız yapraksız olduğu için ilaç bütün yüzeylere rahatça ulaşacaktır. Kışlık yağlarla mücadele zamanı çiçeklenmeden 2- 3 hafta öncesidir. Ağaçlarımızda fitotoksite olmaması için üreticilerimizin mücadele zamanını çok iyi belirlemeleri, sıcaklığın 4-14 derece arasında olmasına dikkat etmeleri, Bordo bulamacı, kükürt, kaptan ve başka bir ilaçla karıştırmamaları ve tüm yüzeyi kaplayacak (özellikle alt dallar) şekilde iyi bir ilaçlama yapmaları önem arz etmektedir.
Kışlık yağlarla ve yazlık yağlarla ilaçlama yapılmamış ise ilk nimf çıkışları takip edilerek, ilk çıkışlardan 15-20 gün sonra veya hareketli nimflerin çıkış oranı yüzde 60'a ulaştığında ilaçlama yapılmalıdır. İlimizde bu dönem sıcaklığa bağlı olarak genellikle Mayıs sonu veya haziran başıdır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.