Bugünkü
Takvim
  • Sağlık
  • 07.03.2019 11:15
  • Son Güncelleme: 07.03.2019 11:15

, kaşar ve zeytinından bunlar çıktı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ihbarlar üzerine yaptığı kontrollerde ilginç sonuçlara ulaştı. Sofralardan eksik olmayan , kaşar ve zeytinından neler çıktı neler!

Yoğurt, kaşar ve zeytinyağından bunlar çıktı
Bazı firmaların yoğurdun maliyetini azaltmak amacıyla sütün içerisindeki ı alarak yerine margarin kullandığı ortaya çıkarıldı. Zaman gazetesinin haberine göre Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nün yaptığı denetimlerde bazı işletmelerde sütün içerisinde bulunan yağın krema makinesi ile alınıp yerine bitkisel yağ konulduğu belirlendi. Sütün içerisinden alınan yağın tereyağı yapılarak yüksek fiyatla satıldığını aktaran üst düzey bir Bakanlık yetkilisi, bitkisel yağ katılarak yoğurdun içerisindeki yağ oranı yüksek tutuluyor. Türk Gıda Kodeksi'ne aykırı hareket edildiğini ifade eden Bakanlık kaynakları, piyasada çok ucuza satılan merdivenaltı üretimlerden kaçınılması gerektiği uyarısında bulunuyor.

Vatandaşın sağlığını tehdit eden la ilgili bir sağlıksız yöntem ise ürüne jelatin katılması. Jelatin yoğurdun içerisindeki kuru madde miktarını artırarak sertlik veriyor. Yoğurt tebliğine göre belirli bir sertlik oranının tutturulması gerekiyor. Pazar ve market raflarından yapılan denetimlerde yoğurdun yanı sıra kaşara ilişkin sağlığa aykırı hareket eden firmalar da tespit edildi. Palm yağı, nde fiyatı ucuzlatmak amacıyla kullanılıyor. Normalde 9-10 kilo sütten bir kilo kaşar elde edildiğini ifade eden bir Bakanlık yetkilisi ise piyasada 5 liraya kaşar satılabildiğine dikkat çekiyor. Aynı yetkili, "Sadece sütün maliyetini ortaya koysanız kaşarın fiyatının 9-10 lira civarında olması gerekiyor. Kilosu 5-6 liraya satılan ürünün içerisinde olması gerektiği kadar süt olmayabilir." diyor.

Et ve süt ürünlerine yönelik denetimlerde yoğurdun içerisinde margarine rastlanırken, geçmişte palm yağı da ortaya çıkarılmıştı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın sahaya inen 4 bin 400 personeli denetimlerde bazı firmaların et ve süt ürünlerinin yanı sıra piyasaya sağlıksız sürdüğünü de tespit etti. Süt ürünlerinin yanı sıra vatandaşın sağlığı et ürünlerinde de hiçe sayılıyor. Düşük fiyata satılan sucuk, salam, sosis ve hazır köfte gibi et ürünlerine ise farklı maddeler eklenebiliyor. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Bakanlık yetkilileri ise vatandaşa, "Et ve süt ürünleri alırken dikkat edin, ucuz diye merdivenaltı üretimlere kanmayın." uyarısında bulunuyor. Bakanlıktan gerekli onayları almış firmaların ürünlerinin tercih edilmesi gerektiğine dikkat çeken üst düzey bir yetkili, güvenilen yerlerden et ve süt ürünü alınması tavsiyesinde bulunuyor.

İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Ambalajdaki son tüketim tarihine dikkat edilmeli

Etiketlerde yer alan bilgiler okunabilir olmalı

Ürünün satıldığı raflar belirtilen ısıda olmalı

Dondurulmuş ürünler soğutucularda saklanmalı

Teşhir alanları ve raflar, değişik renklerde aydınlatılmalı

Orijinal ambalajından çıkarılmış olarak satılan gıdaların etiket bilgileri kontrol edilmeli

Ambalaj, şişmiş, delinmiş ve sızma yapmış olmamalı

Ürünlerin varsa teneke olan kısmı paslı olmamalı

Tarım Bakanlığı onayı aranmalı

kalan karakter 1000

baturay baturay

kardeşim bu iş böyle olmaz. ciddi ceza vereceksin bunlara. ama işini düzgün yapanı da ayrı tutacaksın. misal, adam temiz gıda satıyor, berikini cezalandırayım derken bunu da yakmayacaksın. kanun yapıcıların da işi zor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.09.2011 15:24
dobra  dobra. dobra dobra.

Peki benim anlayamadığım bakanlık birkilo kaşar peynirinin 9veye 10 kilo sütten çıkar diyor buları bildiği halde neden bu pisliklere malzeme yapmaları için izin veriliyor,bunlar kaçak çalışıp merdiven altı imalatlar beskınlarlan yakalanıp içeri atılmalı ve içeriden öyle çok kolay çıkılmamalı.yani cezaları büyük olmalı.yeni çıkacak kanunlarda bunların hepsi olmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 29.09.2011 12:01
korel dolunay korel dolunay

Onun için belki bütün bu süt ürünleri ve de sütün kendisi leş gibi tadıyor ve kokuyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 29.09.2011 10:56
2222 2222

açıkla kardeşim hangi firmalar olduğunu bizde yemeyelim

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 29.09.2011 10:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.