Bugünkü
Takvim

nda riski var mı?

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Gezerel, piyasada satışa sunulan ucuz zeytinyağlarının önemli bir bölümünün içinde farklı bitkisel yağlar olduğunu öne sürdü.

  • Sağlık
  • 07.03.2019 11:15
  •  - 
  • Son Güncelleme: 07.03.2019 11:15
ABONE OL
Zeytinyağında kanser riski var mı?
Gezeren, fabrikalarda işleme esnasında yağa 'exzam' adı verilen ojen bir madde eklendiğini iddia etti. Prof. Gezeren "Bir litre zeytinyağının maliyeti 13 lira, piyasada 5-6 liraya zeytinyağı var. Bu fiyata zeytinyağı olmaz" dedi.

Bugün gazetesinin haberine göre, fabrikalarda zeytin işleme tekniklerinin yanlış olduğunu savunan Ömer Gezerel, piyasada vatandaşın 'sızma zeytinyağı' diye satın aldığı ürünlerin önemli bir bölümüne değişik bitkisel yağların karıştırıldığı söyledi. 200 cc. zeytinyağı kullanılırken, buna da 800 cc'lik ayçiçeği yağı eklenerek piyasaya sürüldüğünü dile getiren Gezerel şunları söyledi:

"Vatandaş da zannediyor ki, 'hakiki sızma yağı' tüketiyor. Bunun yanında fabrikalarında zeytinyağı işleme esnasında prina içerisinde bulunan yağa 'exzam' adı verilen bir kimyasal madde karıştırılıyor. Bu madde, kanserojen bir madde. Vatandaşın tükettiği zeytinyağının içine de bu madde giriyor. İşletmeciler, daha fazla zeytinyağı üretmek için sıcak suyu 80 dereceye kadar çıkartıyor, bu duruma bağlı olarak zeytindeki vitamin değeri azaldığı gibi kansere karşı dirençli olan maddeler de sıcaklık artırımıyla birlikte parçalanıyor."

BİR LİTRE ZEYTİNYAĞININ MALİYETİ 13 TL

Piyasada 5 TL'ye zeytinyağı satıldığını belirten Gezerel, "Litresi 5-6 TL'den satılan zeytinyağı olmaz. Ortalama 5 kilogram zeytinden siz sadece bir litre yağ elde edebilirsiniz. Bir kilogram zeytinin satış fiyatının 2 TL olduğunu göz önüne aldığınızda 5 kilogramlık zeytin için 10 TL, zeytinin toplanması, işçiliği, fabrikaya getirilmesi, burada çekilmesinin de en az 3 TL ödediğimiz varsayarsak ortaya 13 TL'lik bir maliyet çıkıyor. Yani üretici bir kilogramlık zeytinyağı üretmek için 13 TL'lik bir maliyetle karşı karşıya kalıyor" dedi.

KADINLARDA KANSER VAKALARI ARTTI!

Dünya çapında 2 milyon kadına, geçen yıl meme ya da rahim ağzı kanseri teşhisi konuldu.ABD'de, Washington Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmada, yoksul ülkelerde yaşayan 50 yaşın altındaki kadınlarda kanser vakalarında hızlı bir artış görüldüğü belirtildi. Küresel veriler, meme kanseri vakalarının her yıl yaklaşık yüzde 3 oranında arttığını ayrıca hastalıktan ölümlerin de yüzde 2 oranında yükseldiğini ortaya koyuyor. Bu artışın, kısmen nüfusun yaşlanması ile kısmen de beslenme eksikliği, obezite, genetik faktörler, ekonomik koşullar ve ulusal tarama programlarına erişimle ilgili olduğu belirtildi.

kalan karakter 1000

CES CES

Hiç bir değişime uğramadan elde edilen bir tek yağ var o da Zeytinyağ.Bizim ege bölgesinde maliyet 6.00TL civarında körfez zeytinyağları Ülkemizde TEK tir.Mukayese kabul etmez.Herkes de EXZAM karıştırmıyor.Zaten ülkemizde zeytinyağ tüketimi istenilen seviyede değil. Bu olay tüketiciyi korkutacak.O zaman DEVLET önlem alsın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 16.09.2011 16:52

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.