Bugünkü
Takvim

ları araştırdı

ve Sosyal Araştırmalar Müdürlüğü’nün yaptığı araştırmada çıkan en ilginç sonuç, görücü usulü ile evlenenlerin ya pek de sıcak bakmadığı yönünde...

  • Sağlık
  • 07.03.2019 11:15
  •  - 
  • Son Güncelleme: 07.03.2019 11:15
ABONE OL
Başbakanlık boşanmaları araştırdı
ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, nedenlerini araştırdı. Araştırmada Türk halkının yüzde 78'i evlilik törenlerinde resmi nikâhın yanında dini nikâh kıydırıyor. Araştırmadaki, "Eşinizle resmi boşanma olmadan önce, dini ritüellere göre boşandınız mı?" sorusuna verilen cevaplar değerlendirildiğinde ise dini nikâh yapan 940 kişinin arasında, resmi boşanma olmadan önce dini ritüellere göre boşanmayı gerçekleştirenlerin oranı, yüzde 24 olarak tespit edildi. 12 ilde 2000 yılı sonrası boşanan 657'si , 543'ü toplam bin 200 kişi üzerinde yapılan araştırmadan çıkan diğer sonuçlar şöyle:

EĞİTİME GÖRE BOŞANMA

Boşanma oranı yüzde 40 civarında lise ve dengi düzeyinde gerçekleşirken, üniversite düzeyindeki boşanmalar daha düşük çıktı. Boşananların yüzde 19.3'ü ilkokul, yüzde 16.8'i ise üniversite mezunu.

Boşananların yüzde 90'ı kentlerde yaşıyor. Evliliklerin çoğu, ilk 5 yıl içerisinde bitiyor. Boşanların çoğu, 2-5 yıl arasında evli kalıyor.

Boşananların evlenme biçimlerinde en yüksek oran, tanıştırılma ve bir süre flört etmiş olanlarda. Yüzde 36.7'si, "Tanıştırıldık ve flört ederek evlendik" derken, yüzde 20.5'i, "Görücü usulü evlendik" dedi.

AİLE İÇİ ŞİDDETİN ROLÜ
Boşanmış kadınlar yüksek oranda, eşlerinden şiddet gördüklerini belirtirken, erkekler de eşinin sesinin yükselttiğini mazeret gösteriyor. Kadınların yüzde 16'sı, dövülerek susturulduklarını söylüyor.

Boşanan çiftlerin yüzde 62.7'sinin çocuğu var. Boşananların yüzde 49.5'i tek çocuklu, yüzde 8.2'si ise 3 ve daha fazla çocuklu. Boşanmayı engelleyen en önemli faktör ise yüzde 57 ile "çocuk."

Boşandıktan sonra evlenmeyen kadınların oranı yüzde 91, erkeklerin ise yüzde 84 çıktı. Kadınların yüzde 57.6'sı yeniden evlenmeye olumsuz yaklaşıyor, erkeklerin ise yüzde 64'ü tekrar evliliğe sıcak bakıyor.

kalan karakter 1000

gölgeAdam gölgeAdam

Boşanmalar dahada artacak, dizilerle pompalayın, kadın programlarıyla pompalayın verin gazı kadınlara. kadın kadınlığını bilmeli yerini bilmeli fakat ne yazıkki kadınlarımız köprüyü geçene kadar erkeğiyle ilgileniyor geçtimi atsın gitsin. Üstelik bu ülkede kadınlar aldatmada erkekleri geçti. Kadınlara hak diye dayattıkları erkeğine isyan çığ gibi büyüyor büyüdükçe boşanmalar ve cinayetler artıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.04.2011 00:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.