Bugünkü
Takvim

Bu hap in yayılmasını yavaşlatıyor

Bilim adamları, cilt i hastalığının yayılmasını yavaşlatan yeni bir ilaç geliştirdiler. İlacın ilerlemiş kötü huylu melanom hastalarında etkili olduğu belirtildi.

  • Sağlık
  • 07.03.2019 11:15
  •  - 
  • Son Güncelleme: 07.03.2019 11:15
ABONE OL
Bu hap kanserin yayılmasını yavaşlatıyor
BBC'de yer alan habere göre, Londra'da Royal Marsden Hastanesi'nde 680 hasta üzerinde gerçekleştirilen deneyde, kötü huylu hücrelerine saldıran yeni bir ilaç test edildi. İlacın ilerlemiş kötü huylu melanom hastalarında etkili olduğu belirtildi.

Kanser Araştırma Vakfı tarafından kabul gören araştırmaya göre, ilacın lisansı henüz alınmadı. Fakat araştırmacılar bu deneyin bu durumu hızlı bir şekilde değiştireceğini umduklarını söylediler.

Kötü huylu melanomun İngiltere'de 15-34 yaş arası yetişkinlerde en yaygın ikinci kanser türü olduğunu söyleyen araştırmacılar, bu kanser oranının diğer kanser türlerinde daha hızlı yükseldiğini açıkladılar. Kanser erken teşhis edilirse tedavi edilebilir, ancak hayatta kalma oranları kanser bir kez yayılınca çok düşük oluyor.

Yeni ilaç, bu kötü huylu kanseri tetikleyen BRAF genini hedef alıyor. "RG7204" isimli ilaç, bu geni engelliyor ve vakaların yüzde 70'inde tümörlerin küçülmesini sağlıyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.