Bugünkü
Takvim

Her derde deva bir karışım var

Sebze ve meyve suyu karışımları alışveriş merkezlerinin yeni gözdesi... Doğal içecek tutkunları bu karışımları tüketerek hem sağlıklı kalıyor hem de gençleşiyor

  • Sağlık
  • 07.03.2019 11:16
  •  - 
  • Son Güncelleme: 07.03.2019 11:16
ABONE OL
Her derde deva bir karışım var
Neredeyse her alışveriş merkezinin bir köşesinde karşımıza çıkmaya başlayan taze meyve ve sebze suyu satan dükkanlar, önümüzdeki yılın içecek trendinin ne olacağı hakkında ipucu veriyor. Zaten geçtiğimiz birkaç yıl içinde taze meyve-sebze suyu sıkacaklarının satışları ve salatalık, maydanoz, kereviz karışımı gibi içecek tarifleri veren kitapların sayısı artmıştı. Şimdi de bu 'taze sular'ın müdavimlerinin mutfak robotu başında zahmete girmelerine gerek yok. Çünkü bu sağlıklı içecekleri, hem de bir bilenine sorarak hazırlayan, uzmanların verdikleri tarifleri uygulayan pek çok dükkan art arda açılıyor.

PANCAR VE ZENCEFİL
Bu karışımlara sadece portakal, greyfurt, elma, salatalık gibi bildiklerimiz değil; pancar, buğday çimi ve zencefil de giriyor, tatları ve fonksiyonları bir hayli değişiyor. Üstelik doktorlar da bu içecekleri destekliyor. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan içecekler, müşterinin karşısında, sipariş verildiği anda sıkılarak hazırlanıyor. Ataköy Plus'taki 'Vitamin Zamanı', Cevahir Alışveriş Merkezi'ndeki 'Zumo', Capitol ve Optimum Alışveriş Merkezi'ndeki 'Juice Planet' ve Akmerkez'deki 'MaxGreen Co' her damak tadına hitap edecek karışımlar hazırlıyor. Alışveriş molası verenler için kahveden başka, çok sağlıklı bir seçenek sunuyorlar. Buğday çimi, sağlık ve gençlik iksiri olarak satılıyor. Greyfurt, zencefil, limon, zeytinyağ ve sarmısaktan oluşan 'Zengrey' isimli karışım başta içindekilerle korkutsa da neredeyse her derde deva.

SİNDİRİM DESTEKLEYİCİ
İncir,elma, kayısı ve portakal karışımından oluşan 'Sindirim destekleyici' ise isminden belli yararı dışında içindeki portakalla C vitamini ihtiyacını da karşılıyor.

BUĞDAY ÇİMİ SAĞLIĞI DESTEKLİYOR
Buğday çimi aslında 60 yıldır tedavi amacıyla kullanılıyor. Sağlıklı kalmayı desteklemenin yanı sıra birçok hastalığın tedavisine yardımcı oluyor. Yüzde 70'i klorofil olan buğday çimi; 17 amino asit, çeşitli vitaminler, kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum ve potasyum gibi değerli mineraller ve 100'den fazla aktif enzim içeriyor.

ÇİĞNEMEYİN İÇİN

Buğday çiminin, içerdiği besinlerin tamamının vücut tarafından alınabilmesi için sıkılması ve suyunun içilmesi öneriliyor. Zira çimin özsuyunun tamamını çiğneyerek, yani yiyerek almak neredeyse imkansız. Dr. Earp Thomas, her derde deva olduğu söylenen buğday çiminin çok başarlı bir toksin atıcı olduğunu anlatıyor: "Her gün düzenli olarak 30 ml buğday çimi içen kişi, ayda yaklaşık 24 kilo sebze tüketmiş olur. Bu nedenle buğday çimi suyu herkes için gerçek anlamda bir besin kaynağıdır."

VİTAMİN DEPOLARI HER YERDE
MAXGREEN CO.
Mehmet-Alev Özderici'nin yöneticiliğini yaptığı Akmerkez'deki MaxGreen Co'da içecekler öyle gelişigüzel hazırlanmıyor. Alev Özderici, "Müşterilere önce varolan hastalıklarını soruyor ve karışımı ona göre yapıyoruz. Örneğin sonradan şeker hastası olanlar için farklı, guatr tedavisi görenler için farklı karışım hazırlıyoruz" diyor. Maxgreen Co'nun şimdilik şubesi bulunmuyor. Bir süre dinlendirildikten sonra suyu alınan çiğ sebze ve meyveler, bir hafta ya da 10 gün düzenli içildiğinde etki gösteriyor.

JUICE PLANET
Juice Planet, üç yıldır Capitol'de hizmet veriyor. Mekanın sahibi Abdullah Can, buğday çimi suyunu Türkiye'ye kendilerinin tanıttıklarını söylüyor: "Biz karışımlarımızı kafamıza göre yapmıyoruz, herbalistler hazırlıyor." Konseptin tamamen kendilerine ait olduğunu belirten Can, "Yerli bir firmayız. Meyve satımı da yapıyoruz" diye konuşuyor. Mekanda bardak içecekler, 2.50- 7.50 TL arasında satılıyor. Şişe fiyatı ise 10 TL'den başlıyor. Burada içecekler 'Diyetisyen', 'Strese son', 'Kolesterol düşüren', 'Bebeğim ve ben' gibi isimler alıyor.kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.