Bugünkü
Takvim
  • Sağlık
  • 07.03.2019 11:16
  • Son Güncelleme: 07.03.2019 11:16

her mevsim yenir mi?

aylarıyla birlikte hemen herkesin büyük severek yediği nın da zamanı geldi. Uzmanlar, dondurmanın sadece yaz yiyeceği olarak görülmemesi gerektiğini belirterek, kışın da yenebileceğini belirtiyor.

Dondurma her mevsim yenir mi?
Özellikle Avrupa ve ABD'de nın kışın da yendiğine dikkat çeken Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yonca Yüceer, Türkiye'de ise dondurmanın genellikle yiyeceği olarak bilindiğini söyledi.

Yüceer, bileşimine göre değişmekle birlikte dondurmanın süte göre yağı 3.4, proteini 2, karbonhidratı 4 kat fazla içerdiğini kaydetti. Ayrıca önemli bir kasiyum ve fosfor kaynağı olduğu, vitaminlerden de A, D ve B2 bakımından zengin olduğunu ifade etti. Doç. Dr. Yüceer, "Süt ürünleri, çabuk bozulan gıdalardır. Sağlık şartlarına uygun ortamda üretilen, uygun şartlarda saklanan ve sağlıklı ambalajlarda satılan dondurmaların yenmesi gerekir. İyi bir besin kaynağı olan dondurma, her mevsimde her yaş grubundan insanın yiyebileceği bir süt ürünüdür." dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.