Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Memurlar
 • 09.01.2020 10:01
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 09.01.2020 10:01
ABONE OL

bekçi alım tarihi açıklaması! 'den , ?

2020 yılı bekçi alımı için eri sayım devam ediyor. 8 bin 242 bekçi alımı için , bekçilere mesaj yolladı ve sürecin hangi durumda olduğunu bildirdi. Peki yeni bekçi alımı ne zaman olacak? Mezuniyet şartı ne olacak? İşte detaylar. Resmi Gazete'de yer alan yeni düzenleme ile birlikte bekçi alımlarına dair yenilikler getirildi. Bekçi alımları sırasında adayların T.C kimlik numaralarını, adli sicil kaydını, eğitim bilgisini, erkek adaylar için askerlik ile ilişiğinin bulunmadığı bilgisini, yaş düzeltme yapanların konuyla ilgili resmi belgesini, şehit ve gazi çocukları için durum belgesini ibraz etmesi gerekmektedir.

2020 yılında yeni bekçi alımı var mı, başvuru şartları nedir?

EGM'den 2020 yılında bekçi alımı yapılacak mı? Sorusu adaylar tarafından oldukça merak ediliyor. Bu bağlamda adayların gözü Polis Akademisi tarafından yapılacak olan açıklamada. EGM 2019 yılı 8 bin 242 bekçi alımında süreç sona eriyor. Geçtiğimiz 4 Ocak 2020 günü bekçi alımında sözlü mülakat sonuçlarının açıklanması ile kazanan adaylar ile yedek adaylar belirlendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü içinde bekçi sayısının 30 bine çıkarılacağını müjdelendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, EGM içinde bekçi sayısının 30 bine çıkarılacağını duyururken, 2020 bekçi alımlarının ne zaman yapılacağına dair net bir bilgi paylaşmadı.

DETAYLAR İÇİN BİR SONRAKİ SAYFAYA TIKLAYINIZ

2020 BEKÇİ ALIMI NE ZAMAN YAPILACAK?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü içinde bekçi sayısının 30 bine çıkarılacağını müjdelendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, EGM içinde bekçi sayısının 30 bine çıkarılacağını duyururken, 2020 bekçi alımlarının ne zaman yapılacağına dair net bir bilgi paylaşmadı.

EĞİTİM DUYURUSU BEKLENİYOR

Bekçi alımında sözlü mülakat sonuçlarının açıklanmasının ardından sırada eğitimler var. Kazanan 8 bin 242 aday, önümüzdeki günlerde eğitime alınacak. 45 gün sürecek eğitimin ardından adaylar EGM bünyesinde bekçi olarak göreve başlayacak.

YEDEK ADAYLAR NE OLACAK?

8 bin 242 ASIL adaydan eğitime katılmayan ya da sağlık aşamasından geçemeyen adayların yerine yedek adaylar çarılacak. Yedek aday duyuruları ise , adayların eğitime alınmasının ardından gelecek. Aşağıdaki yorum kısmından yedek sıranızı ve şehri yazarak diğer adaylarla bilgi alış verişi yapabilirsiniz.

Yedek aday duyurusu geldiği anda bildirimle haberdar olmak için kamu bülteni mobil uygulamasını indirin.

EGM MESAJ YOLLADI

EGM İl Emniyet Müdürlükleri tarafından bekçiliği kazananlara mesaj gönderilmeye başlandı. İşte o mesaj:

"Polis Akademisi Başkanlığınca Çarşı ve Mahalle Bekçiliği sınavını asil olarak kazandığınız bildirilmiştir. Sağlık Kurulu Rapor işlemleri için 4 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanınızın aslı ve bir adet fotokopisini yanınızda hazır bulundurmanız gerekmektedir. Müdürlüğümüzde görevlendirilen sorumlu personelin müracaat işlemleri için sizinle irtibata geçmesini bekleyiniz.

Konuya ilişkin diğer bilgilendirmeler sms yoluyla yapılacaktır."

   2020 BEKÇİ ALIMINDA ASKERLİK ŞARTI VAR MI?

   Resmi Gazete'de yer alan yeni düzenleme ile birlikte bekçi alımlarına dair yenilikler getirildi. Bekçi alımları sırasında adayların T.C kimlik numaralarını, adli sicil kaydını, eğitim bilgisini, erkek adaylar için askerlik ile ilişiğinin bulunmadığı bilgisini, yaş düzeltme yapanların konuyla ilgili resmi belgesini, şehit ve gazi çocukları için durum belgesini ibraz etmesi gerekmektedir.

   Önceki dönemlerde askerlik terhis belgesinin fotokopisi istenirken yeni düzenlemeler ile birlikte bu belge yerine erkek adaylar için askerlik ile ilişiğinin bulunmadığı bilgisini gösterecek evrak istenmeye başlandı. Bu değişiklik ile birlikte erkek adaylar için askerlik şartı da kaldırılmamış oldu. Yapılan bu düzenleme ile birlikte başvuracak olan erkeklerin hala askerliğini yapmış olması gerekiyor.

   MEMUR İLANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

   BEKÇİLİK

   Bekçilik, vatandaşın gece olunca mal ve can güvenliğinden sorumlu, İçişleri Bakanlığına bağlı, Emniyetin kolluk kuvvetleri birimlerinden biridir. Eskiden İstanbul sokaklarının gece güvenliği bekçiler tarafından sağlanırmış, 2017 senesi itibariyle büyük şehirlerde bekçilik mesleği hayata geri döndü. Mahalle ve caddelerde gecenin kartalları olan bekçilerimiz vatandaşın uykusunda güvenliğini sağlamakla şehirlerimizin refah seviyesini artırmışlardır.

   BEKÇİ ALIMLARI NASIL OLUR?

   Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde, görevlendirilmek üzere İçişleri Bakanlığının bekçi alımı duyurusu ile birlikte 772 sayılı çarşı ve mahalle bekçisi kanunu çerçevesinde Bekçi alımları yapılır. Bekçilik alımı ilanı, resmi gazetede yayınlandığı gibi ilk olarak yazılı sınav olacak ve daha sonra sözlü sınav ile beraber spor mülakatı gerçekleşecektir. Bekçilik alımı ilanları Polis Akademisi sitesinden ilan olunur.

   Bekçilik için İçişleri bakanlığının Polis Akademisi sitesinde alım ilanı geldiğinde kılavuzda belirtilen şartları taşıyan adaylar e devlet şifreleri ile ön başvuru yaparlar. Ön başvurusunu yapan adaylar pilot şehirlerde yazılı mülakat sınavına tabi tutulurlar.

   Yazılı sınavın baraj puanı 50 , adaylara 100 soru yöneltilecek ve en az 50 doğru yapması istenecek. Puanlama doğru başına 1 puan olarak hesaplanacak.
   50 ve üstü puan alan adaylar fiziki yeterlilik testine girmeye hak kazanacaklar.

   Bekçi olmak için Lise mezunu olma şartı aranmaktadır. 31 yaşına gelmemiş erkeklerden alım yapılır. Bekçilik alımı sınavı üç aşamadan oluşur;