Dilan Polat ile Engin Polat hakkında yeni iddia! Bir dava dosyası daha çıktı: Bölgesel zayıflama skandalı

Dilan Polat ve Engin Polat çiftinin kara para aklayıp vergi kaçırdıkları iddia edilmiş, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında 14 şüpheli tutuklanmıştı. 10 günden fazladır cezaevinde olan Engin Polat'ın hakkında bir de yaralama davası olduğu ortaya çıktı. Engin Polat'ın sahibi olduğu güzellik merkezinde Şeyma E. adlı bir kadının bölgesel zayıflama işlemi yaptırıp bacağında 1. derece yanık oluşmasıyla davacı olduğu öğrenildi. Mağdur kadın Engin Polat ve uygulamayı yapan çalışan hakkında "taksirle yaralama" suçundan 1'er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

Giriş Tarihi 18 Kasım 2023, 10:16 Güncelleme 18 Kasım 2023, 10:22
Dilan Polat ile Engin Polat hakkında yeni iddia! Bir dava dosyası daha çıktı: Bölgesel zayıflama skandalı

Lüks yaşantısıyla magazin gündeminden düşmeyen Dilan Polat ve Engin Polat çiftinin kara para aklayıp vergi kaçırdıkları iddia edilmiş, Polat ailesi hakkında "Resmi belgede sahtecilik, "Suç islemek amacıyla örgüt kurmak", "Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerini aklama" ve "Vergi usul kanununu uygulamama" suçlarından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatılmıştı. Bu kapsamda Dilan ve Engin Polat'ın da aralarında olduğu 14 şüpheli tutuklanmıştı.Kara para aklama suçundan tutuklanan Engin Polat'ın, sahibi olduğu güzellik merkezinde Şeyma E. adlı bir kadının yaralanmasına sebep olup avukatı aracılığıyla, "Haksız kazanç elde etmeye çalışmaktadır" savunması yaptığı ortaya çıktı.

İstanbul'da yaşayan 27 yaşındaki Şeyma E. Dilan Polat Ataşehir Poliklinik Merkezi'ne 8 ay boyunca bölgesel zayıflama için gitti. Rasping adlı yöntemle vücuduna ısı vererek zayıflaması amaçlanan genç kadın, geçen yıl haziran ayında girdiği seans sonrasında hayatının şokunu yaşadı.

Seans bitiminde bacağında kızarıklıklar oluşan Şeyma E., güzellik merkezine durumu bildirip dönüş yapılacağı cevabını alsa da dönüş alamadı. Bir şikayet sitesine ihbar yaptı. İhbar üzerine güzellik merkezi mağdur kadını arayarak ödemiş olduğu bin 500 lirayı iade etti ve bol bol krem sürmesini söyledi. Bunun üzerine hastaneden rapor alan ve vücudunda 1. derece yanık olduğu belirlenen kadın, hem işlemi uygulayan Esmanur Alanyurt'tan hem de merkezin sahibi Engin Polat'tan şikayetçi oldu.

SUÇU MAĞDURA ATTILAR

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. İşlemi uygulayan Esmanur Alanyurt, ihmali olmadığını ve şikayetçinin işlemden sonra memnun ayrıldığını belirtti. Engin Polat ise müşterinin alerjik reaksiyon gösterdiğini belirterek suçu genç kadına attı. "Duş almış, kıyafet sürtünmesinden olmuş olabilir" dedi. Suçlamaları kabul etmedi.

BİLİRKİŞİDEN "ŞÜPHELİLER KUSURLU" RAPORU

Savcılık kusur olup olmadığı noktasında bilirkişiden rapor aldırdı. Güzellik uzmanı bilirkişi hazırladığı raporunda, 50 derecelik ısı verilerek işlemin uygulandığı ve yanıkların oluştuğunu belirtti. İşlem yapanın uygulama esnasında aynı bölgeyi fazla ısıya maruz bırakmasının deride yanığa sebep olacağını kaydeden bilirkişi, kişiye işlemden sonra yapıp yapmaması gerekenlere ilişkin bilgilendirme yazısı imzalatılması gerektiğini ifade etti. Bu nedenle şüphelilerin kusurlu olduklarını bildirdi.

"TEDBİR ALMAYIP YARALADILAR"

Bunun üzerine savcılık, şüphelilerin gerekli koruyucu ve önleyici tedbirleri almayarak müştekinin yaralanmasına sebebiyet verdiklerini belirtti. Engin Polat ve Esmanur Alanyurt hakkında "taksirle yaralama" suçundan 1'er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

"MÜVEKKİLİMİ KARALAYIP HAKSIZ KAZANÇ ELDE ETMEYE ÇALIYOR"

Basit yargılama usulüyle görülen davaya Engin Polat'ın avukatı savunma dilekçesi gönderdi. Rasping cihazının üretimini Polat'ın yaptığını, bu cihazı Asya ve Avrupa pazarına satarak ülkesine ciddi dövizler kazandırdığını ve dolayısıyla kullanımının iyi bilindiğini öne sürdü. Suçun adeta mağdur kadına atıldığı dilekçede, "Markanın tanınırlığını bilen birçok müşteri bu şekilde karalama yaparak müvekkile ait iş yerinin hak ettiği parayı geri iade etmesine sebebiyet vermektedir. Gerçekten yanmış olsaydı acı hisseder ve durumu hemen orada beyan ederdi. Müvekkile ait iş yeri tanınır bir marka olduğundan birçok müşteri bu şekilde durumlara başvurmakta ve karşılığında müvekkilden haksız kazanç elde etmeye çalışmaktadır" dedi. Şimdi mahkemenin vereceği karar merak konusu.

Dilan Polat ve Engin Polat kara para akladıkları iddiasıyla gözaltına alınıp tutuklandı. Polat Ailesi'ne yapılan operasyonlar büyük yankı uyandırdı. Çift, geçtiğimiz günlerde ise başka bir suçtan dolayı tutuklandı. Banu Parlak'ın Bahçeşehir'deki güzellik merkezinin kurşunlanmasına ilişkin azmettirici oldukları ortaya çıktı. İkinci tutuklama kararı sonrası Dilan Polat yine gözyaşlarını tutamadı.

Eşine dönüp, "Enginciğim bizim suçumuz yok" diye bağırdı.Tutuklama kararı sonrası Dilan Polat savcı yeni bir karar aldı. İkili bu kez farklı cezaevlerine yollandı.

Tutuklular Engin Polat ve babası Sezgin Polat Çorlu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na gönderildi. Sabah'ta yer alan habere göre, aralarında Dilan Polat ve Sıla Doğu'nun da olduğu diğer 6 şüphelinin ise Marmara Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda kalmaya devam edecekleri belirtildi.

Polat çiftinin neden farklı cezaevlerine atıldığı da ortaya çıktı. Engin Polat ile Dilan Polat'ın, aynı cezaevindeyken avukat görüşmelerinde haberleşme ortamı buldukları için farklı yerlere konuldukları anlaşıldı.

DİLAN POLAT MASUM ROLÜ OYNAMIŞTI

Tutuklanan Dilan Polat ilk ifadesinde "Benim ortağı olduğum şirketler güzellik merkezidir. Kadınlara güzellik ile ilgili hizmetler veriyoruz. Ben reklam yüzüyüm. Aile şirketlerimizin, ürün tanıtım reklamlarını yapıyorum, şube reklamlarını yapıyorum. Kendi güzellik merkezimde bulunan çalışanların eğitimleri ve disiplinleri ile ilgileniyorum. Benim asıl işim reklamdır. Ben sadece reklam yapıyorum. Fatura kesmeyi bilmem. Şirketlerde mali müşavirler olduğunu biliyorum vergi işleri ile onların ilgilendiğini biliyorum. Bu şirketlere kara para diye tabir edilen yasadışı paraların geldiğini hiç bilmiyorum. Öyle bir şeye şahitlik etmedim. Ben bahsin ne olduğunu bilmem. Gelen paraların yasa dışı bahis ile ilgili bir ilgisi yoktur. Böyle bir şeyi kimseden duymadım. Biz aileyiz örgüt diye bir şey olamaz" şeklinde konuşmuştu. Engin Polat ise "Ben üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum, suçsuzum. Vergisel bir hata var ise de bunun cezasını ödemeye hazırım" demekle yetinmişti.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN