Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Magazin
  • 28.09.2020 20:49
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 28.09.2020 20:49
ABONE OL

nerede çekiliyor? Uyanış Büyük Selçuklu çekimleri hangi ilde gerçekleştiriliyor?

nerede çekiliyor sorusunun yanıtı izleyiciler tarafından merakla araştırılıyor. İlk bölümüyle bu akşam seyirci karşısına çıkan Uyanış Büyük Selçuklu dizisine dair detaylar merak konusu oluyor. Tanıtımlarıyla kısa sürede büyük ilgi gören dizide pek çok ünlü isim bulunuyor. Ekranları başında diziyi takip eden izleyiciler bu kapsamda , hangi ilde sorusuna yanıt aramaya başladı. İşte diziye dair merak edilen detaylar...

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi nerede çekiliyor?

TRT 1 ekranlarında ilk bölümüyle seyirci karşısına çıkan Uyanış Büyük Selçuklu dizisi tarihi mekanlarıyla dikkatleri üzerine çekti. Diziyi ekranları başında takip eden izleyiciler bu kapsamda Uyanış Büyük Selçuklu nerede çekiliyor sorusuyla ilgili araştırmalara başladı. Kadrosuyla dikkatleri üzerine çeken dizide pek çok ünlü isim rol alıyor. Diziye dair detayları merak eden izleyiciler özellikle bu saatlerde Uyanış Büyük Selçuklu seti nerede, hangi ilde sorusuna yanıt arıyor. İşte merak edilenler...

UYANIŞ BÜYÜK SELÇUKLU NEREDE ÇEKİLİYOR?

Uyanış Büyük Selçuklu, birden fazla ilde yapılacak. Bu iller arasında Sakarya, İstanbul ve Kocaeli gibi iller yer alıyor.

Yaklaşık üç yıllık senaryo çalışmasının ardından 13 aylık hazırlık süreci tamamlanan dizi için açık ve kapalı olmak üzere inşa edilen iki ayrı platoda 350 dekor çalışanı, 100 marangoz ve 60 kişilik destek ekibi görev aldı.

Özel olarak hazırlanan 7 bin 500 metrekare kapalı plato içerisine saray, medrese ve kervansaray, 50 bin metrekare açık platoda da Anadolu Selçuklu Obası ve Kınık Obası, Şelemzar Şehri, İsfahan Şehri ve Bizans Kalesi kuruldu.

UYANIŞ BÜYÜK SELÇUKLU OYUNCULARI KİMLERDİR?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi oyuncuları arasında Ekin Koç, Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Gürkan Uygun, Leyla Lydia Tuğutlu, Sevda Erginci, Mehmet Özgür, Cemal Toktaş, Osman Sonant, Leyla Feray, İlker Kızmaz, Ali Gözüşirin, Çiğdem Selışık Onat, Murat Garipağaoğlu, Nik Xhelilaj ve Erdem Akakçe bulunuyor.

UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU KONUSU

Aşkla, sırla ve mücadele ile yoğrulmuş destansı bir yolculuk…

Melikşah, Anadolu'nun kapılarını Türklere açan Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan'ın ölümünün ardından tahta geçer. Aynı gün çok sevdiği Kıpçak hatunu Başulu'yu doğum yaparken kaybettiği haberini de almıştır. Kıpçak-Selçuklu düşmanlığı sebebiyle yeni doğan bebek, devletin devamlılığı için tehlike arz ediyordur. Melikşah için bu durum çok zor olsa da onu bir daha görmemek ve sormamak üzere Nizamülmülk'e teslim eder.

Sultan Melikşah, Sultan Alparslan'dan aldığı Selçuklu Devleti'nin gücünü doruklara çıkarır. Fakat Selçuklu büyüdükçe düşmanları da hem devletin içinde hem de dışında çoğalmaktadır.

Doğumundan itibaren kaderinin devletle bir yazıldığı, ölene kadar da tek gayesinin devlete hizmet olacağı düsturuyla yetişen Sencer, yıllarca aldığı eğitimle idealist bir kahramana dönüşür ve bu kahramanlıklar onu Sultan Melikşah'ın fedaisi yapar. Nizamülmülk'ün en güvendiği adamlarından olan Sencer, devleti için tüm zorlu görevleri üstlenmeye hazırdır.

Melikşah ve Sencer türlü tehlikeler ile mücadele ederken en büyük destekçileri Nizamülmülk gibi liyakatli devlet adamları, Gazalî gibi alimler, Ömer Hayyam gibi bilim adamları, Yusuf Hamedani gibi irfan sahibi kişiler olacaktır. Diğer tarafta Karahanlı hanedanından gelen asil soylu Terken, Melikşah'ın hatunu olmanın verdiğii güçle devlete hâkim olmak istiyordur. Fakat onun bu ihtiraslarının karşısında devletin Baş Hatunu olan Melikşah'ın anası Seferiye, Melikşah'ın oğlu Tapar'ın Hatunu olan Gevher ve saraya gelişiyle dengeleri değiştirecek olan asil Türkmen kızı Elçin olacaktır.
Selçukluyu yıkmaya yeminli Hasan Sabbah, devlete hâkim olmak isteyen Terken'in kurduğu tehlikeli entrikalar ve hepsinin ortasında amansız bir mücadeleye giren Sencer'in Turna ile yaşayacağı fırtınalı aşk...