CHP'de delege savaşları: Ekrem İmamoğlu ilçe başkanlarını topladı, Kemal Kılıçdaroğlu il örgütlerinin peşine düştü! Herkesi gönderdi o ismi getirdi

Seçimlerde yaşanan hezimetin ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu arasında yaşanan koltuk savaşında, Kurultay takvimi yaklaşırken mücadele şiddetleniyor. Delegeleri kendi tarafına çekmeye çalışan İmamoğlu, İstanbulda'da 18 ilçe başkanıyla gizli bir görüşme gerçekleştirdi. Canan Kaftancıoğlu, görüşmenin ardından başkanları toplantıya çağırmış ve toplantıya katılmayan Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün görevden alınmıştı. Koltuğu kaptırmak istemeyen Kılıçdaroğlu, Genel Sekreter Neslihan Hancıoğlu’nu il örgütlerini ziyaret etmekle görevlendirdi. Genel Merkez “örgütün dinleneceğini” belirtirken, parti içi muhalifler ziyareti, kurultay için delegelere baskı olarak niteledi. Öte yandan Kılıçdaoğlu'ndan yeni bir hamle daha geldi. Kılıçdaroğlu, Zafer Partisi’nin gençlik hareketi olarak bilinen Ayyıldız Hareketi’nin başkanlığını yürütmüş olan Gökşen Anıl Ulukuş'u danışmanı olarak atadı.

Giriş Tarihi 04 Temmuz 2023, 14:03 Güncelleme 04 Temmuz 2023, 15:47
CHP’de delege savaşları: Ekrem İmamoğlu ilçe başkanlarını topladı, Kemal Kılıçdaroğlu il örgütlerinin peşine düştü! Herkesi gönderdi o ismi getirdi

İÇİNDEKİLER

Genel Başkanlık yarışının şiddetlendiği CHP'de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, delege ayartmak için yeni hamlelere başladı. İmamoğlu'nun İstanbul'un 18 ilçe başkanını toplamasının ardından Kılıçdaroğlu, Genel Sekreter Neslihan Hancıoğlu'nu il örgütlerini ziyaret etmekle görevlendirdi.

İMAMOĞLU 18 İLÇE BAŞKANINI TOPLADI
Kongreye sayılı günler kala, taraflar çalışmalarını hızlandırdı. Genel Başkanlık için hevesli olan Ekrem İmamoğlu, sürpriz bir hamle yaptı.

CHP'ye yakınlığıyla bilinen Halk TV'nin yazarlarından Seyhan Avşar'ın iddiasına göre 15 Haziran'da Emirgan'da 18 ilçe başkanını topladı.

Görüşmeyi ilçe başkanlarının istediği iddiası da ortaya atıldı. Ancak bu gizli görüşme, Canan Kaftancıoğlu'nu çok kızdırdı.

KAFTANCIOĞLU ACIMADI
Ekrem İmamoğlu ile görüşen isimleri, iki gün sonra Kadıköy'de topladı. Ancak o toplantıya CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün katılmadı.

Seyhan Avşar'ın iddiasına göre İmamoğlu ile görüşen ancak Kaftancıoğlu ile görüşmeye gitmeyen Aydın Düzgün, Kadıköy'deki o toplantıdan günler sonra görevden alındı.

İL ÖRGÜTLERİNE ZİYARET!
İmamoğlu'nun ilçe başkanlarıyla toplantısının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Genel Sekreteri Neslihan Hancıoğlu'nu, il örgütlerini ziyaret etmekle görevlendirdi.

KULİSLERDE İKİ FARKLI GÖRÜŞ DİLE GETİRİLİYOR
Genel Merkez yetkilileri, Hancıoğlu'nun örgüt yöneticilerini ziyaret edeceğini ve örgütün şikayet ve taleplerini dinleyeceğini belirtti. Ancak parti içi muhalifler, Hancıoğlu'nun örgüt ziyaretlerinin amacının farklı olduğunu savunuyor.

Yerel seçimler öncesinde yapılacak kurultayla ilgili örgütün yönlendirilmek istendiğini savunan muhalifler, Kılıçdaroğlu'nun adaylığı için örgüte baskı yapılacağı iddialarını dile getiriyor.

İMAMOĞLU'NUN KALESİNDEN BAŞLAYACAK
Bu arada Türkiye'nin bütün illerinde örgüt yöneticilerine gidecek olan Hancıoğlu'nun, ziyaretlere Karadeniz bölgesinden başlayacak olması da dikkat çekti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Karadeniz örgütü üzekindeki etkisi bilinirken Haziran ayında Batı Karadeniz bölgesinden Kastamonu, Sinop, Bartın, Karabük, Bolu, Zonguldak, Düzce, Çankırı ve Tokat İl Başkanları, seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere toplantı yapmıştı. 9 il başkanı da İmamoğlu gibi "değişim" çağrısında bulunmuştu.

Bu konuda da Genel Merkez'de üst düzey yöneticiler, Karadeniz ziyaretinin ayrı bir anlam taşımadığını, Hancıoğlu'nun kendisinin Samsunlu olmasından dolayı Karadeniz'den başlayacağını belirtiyor.

MYK VE GENEL BAŞKAN'A RAPOR SUNACAK
Hancıoğlu'nun Karadeniz turunu tamamladıktan sonra Ankara'ya yakın olması nedeniyle İç Anadolu'daki illerde örgüt yöneticileriyle buluşması bekleniyor. Hancıoğlu, daha sonrası Ege Bölgesi'ndeki il örgütlerine ziyaretlere başlayacak ve sonra sırasıyla diğer illerde örgüt ziyaretlerini sürdürecek.

Hancıoğlu, örgüt yöneticileriyle görüştükten sonra bir rapor hazırlayacak ve bu raporu Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ile Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na sunacak.

YENİ DANIŞMAN ATADI

Koltuğunu bırakmamak için stratejiler geliştirmeyi sürdüren Kılıçdaroğlu'ndan yeni bir hamle daha geldi.

Kılıçdaroğlu, son olarak Gökşen Anıl Ulukuş'u danışmanlığına getirdi. Ulukuş, yaşanan bu gelişmeyi sosyal medya hesabından duyurdu.

Gökşen Anıl Ulukuş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun takdir ve tensipleriyle, CHP Genel Başkan Danışmanlığı görevine atanmış bulunuyorum" ifadelerini kullandı.

CHP Spor Kurulu Başkanlığı görevine ise Demirhan Şerefhan atandı.CHP'den yapılan yazılı açıklamada, Kenan Nuhut'un 19 Haziran'da vefat etmesiyle boşalan CHP Spor Kurulu Başkanlığı görevine Demirhan Şerefhan'ın getirildiği belirtilerek, "Önceki dönem CHP Spor Kurulu Başkan Vekili olan Şerefhan, spor camiasının yakından tanıdığı bir isim" denildi.

ÜMİT ÖZDAĞ YAKIN BİR İSİM

Öte yandan Kılıçdaroğlu'nun danışmanlık görevine getirdiği Gökşen Anıl Ulukuş'un geçmişi dikkat çekti. Ulukuş, seçimlerde CHP ile ittifak yapan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'a yakınlığıyla biliniyordu.

Ulukuş, Zafer Partisi'nin kurulmadan önce kullandığı Ayyıldız Hareketi ismi, parti kurulduktan gençlik yapılanmasının ismi olmuştu. 5 Ekim 2021'e kadar hareketin başkanlığını yürüttü. Daha sonra görevinden istifa eden Ulukuş, Kılıçdaroğlu'yla çalışmaya başladı.

Öte yandan Ulukuş, Kılıçdaroğlu'nun ülkücülerle bir araya geldiği etkinliklerde yaptığı konuşmalarla da biliniyordu.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN