Karar Resmi Gazete'de: Cemevlerinin aydınlatma giderlerini devlet ödeyecek

Cemevlerinin Aydınlatma Giderlerinin Ödenmesine Dair Kültür ve Turizm Bakanlığı Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, cemevinin, Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı tarafından yapılan tespite göre, aydınlatma giderlerinin ödenmesi için bulunduğu ildeki il kültür ve turizm müdürlüğüne yazılı talepte bulunması gerekecek.

Giriş Tarihi 20 Nisan 2024, 09:11 Güncelleme 20 Nisan 2024, 09:49
Karar Resmi Gazete’de: Cemevlerinin aydınlatma giderlerini devlet ödeyecek

İÇİNDEKİLER

Cemevlerinin Aydınlatma Giderlerinin Ödenmesine Dair Kültür ve Turizm Bakanlığı Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Başkan Erdoğan, Hüseyin Gazi Cemevi'ni ziyaret ederek Alevi ve Bektaşi Derneklerinin temsilcileriyle Muharrem ayı iftarına katıldı (2022)Başkan Erdoğan, Hüseyin Gazi Cemevi'ni ziyaret ederek Alevi ve Bektaşi Derneklerinin temsilcileriyle Muharrem ayı iftarına katıldı (2022)

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan yönetmelikte, Cemevlerinin aydınlatma giderlerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinden ödenmesinde uygulanacak usul ve esaslar yer aldı.

Cemevleri ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandıCemevleri ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı

Yönetmeliğe göre, cemevinin, Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı tarafından yapılan tespite göre, aydınlatma giderlerinin ödenmesi için bulunduğu ildeki il kültür ve turizm müdürlüğüne yazılı talepte bulunması gerekecek.

Sayaç tefrik işlemlerinin kontrolünün cemevinin unsurları dikkate alınarak il müdürlüğünün teknik personeli tarafından yapılması zorunlu olacak.

Cemevleri ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandıCemevleri ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı

HER YIL KONTROL
Aranan koşulların sağlandığı tespit edilen cemevlerinin aydınlatma giderinin fatura ibrazına bağlı olarak ödeneceği il müdürlüğünce cemevine bildirilecek. Aydınlatma gideri ödenen cemevleri, il müdürlüğü tarafından her yıl yerinde kontrol edilecek.

Cemevleri ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandıCemevleri ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı

HANGİ HALLERDE ÖDEME YAPILMAYACAK
Yönetmelikte ayrıca, ödeme yapılmayacak haller de belirlendi.

Buna göre, cemevi dışında kaldığı tespit edilen ticari amaçla kullanılan bölümlerin aydınlatma giderleri Bakanlık bütçesinden ödenmeyecek ve hükümlere uyulmaması halinde ödenmesi gereken faiz, gecikme faizi, gecikme zammı, kesme-bağlama bedeli gibi her türlü bedel abone tarafından ödenecek. Bu bedellerden Başkanlık sorumlu tutulamayacak.