Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu vefat etti

Son dakika haberi! Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu, vefat etti. A Haber canlı yayınına katılan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Kendisi hem Türk siyasetinin hem Türk medyasının çok önemli duayen isimlerinden birisiydi Özellikle 70'li yıllarda Milli Nizam Partisi, Milli Selamet Hareketi içerisinde. Milli Görüş Hareketi içerisinde çok önemli görevler üstlenmişti. Bugün Türkiye daha güçlü daha yerli ve milli bir duruşa sahipse işte bu tür büyüklerimizin mücadelesi sayesinde oldu bu." ifadelerini kullandı. Öte yandan Başkan Erdoğan, vefat eden Karahasanoğlu'nun aile üyeleriyle telefonda görüşerek taziyelerini iletti.

Giriş Tarihi 13 Ağustos 2022, 06:44 Güncelleme 13 Ağustos 2022, 19:22
Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu vefat etti

İÇİNDEKİLER

Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu vefat etti.

Bir süredir rahatsızlığı bulunan Karahasanoğlu, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

KARAHASANOĞLU EBEDİYETE UĞURLANDI
Karahasanoğlu ikindi vakti Fatih Camisi'nde kılınan namazın ardından Edirnekapı'da ebediyete uğurlandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruşu temsilcileri, medya dünyasından isimler, ailesi ve sevenleri katıldı.

Cenazede taziyeleri Karahasanoğlu'nun ağabeyi ve kardeşi kabul etti.

Kılınan cenaze namazın ardından Karahasanoğlu'nun naaşı Edirnekapı Mezarlığı'na defnedildi.

"MUSTAFA AĞABEYİMİZ BU YOLU DİMDİK YÜRÜDÜ"
Cenaze namazının ardından konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "74 yıllık bir çınar. Hem Türk medyasının hem Türk siyasetinin duayen isimlerinden. Kıymetli büyüğümüz Mustafa ağabeyimizi sevdiğine uğurluyoruz. Allah rahmet eylesin. Hep birlikte şehadet ettik. Hepimizin yolu belli. Gideceği yol belli. Bu dünyada bu yola giderken yolculuğu nasıl yaptığımız önemli. Biz hepimiz şahit olduk ki, Mustafa ağabeyimiz bu yolu dimdik yürüdü. Ne baskılara boyun eğdi, ne vesayet rejimlerine boyun eğdi, ne dıştan gelen baskılara ne de içten gelen baskılara boyun eğdi. Doğru bildiğini söyledi. Doğru inandığını söyledi. Doğru bildiği şekilde yaşadı" dedi.

"CUMHURBAŞKANIMIZIN BAŞSAĞLIĞI DİLEKLERİNİ İLETİYORUM"
Sevenlerine başsağlığı dileyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "1969'dan 1979'a Türk siyasetinin en karmaşık ve hareketli döneminde dimdik duran ve sonrasında da aynı dik duruşu medyada gösteren Cumhurbaşkanımızla yol yürüyen, en zor zamanlarında bile onu yalnız bırakmayan Mustafa ağabeyimize haklarımı helal edelim. Cumhurbaşkanımızın başsağlığı dileklerini iletiyorum. Şehir dışında olduklarından dolayı katılamadılar" dedi.

"HEP EN ÖNDE OLDU"
AK Parti İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ise "Türkiye'nin son 50 yıllık hem siyasi hem de sosyal hikayesinde gazeteci olarak pozisyon alıp her zaman Türkiye'nin önündeki engellerin kalkması, vatandaşımızın bireysel yaşamından özgürlük alanlarına kadar birçok sorunların giderilmesi noktasında hep en önde oldu. Sorunlarla yüzleşmekten mücadele etmekten onlara karşı tavır belirlemekten bu tavrın neticesinde ortaya çıkan bir takım yaptırımlardan, hapis dahil cezalardan çekinmeden her daim hürriyetin, özgürlüğün, inancın önündeki engellerin, 28 Şubat'ta olduğu gibi dini özgürlüklerin önünde yapılan kısıtlamaların ve duvarların kalkması için ömrünü adayan bir hayat geçirdi" dedi.

"BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR DEĞERDİ"
Mustafa Karahasanoğlu'nun kardeşi Nuri Karahasanoğlu ise "Basın camiasının ve milletimizin başı sağ olsun. Mustafa Karahasanoğlu bizim için önemli bir değerdi. Bu millet için, bu ümmet için önemli bir değerdi. Allah'tan rahmet diliyorum. Mustafa Karahasanoğlu, 1993 yılında tüm imkansızlıklara rağmen Akit gazetesini yayın hayatına taşıdı. O noktada malum güçlerin vesayetine rağmen Akit medyayı birçok badireler atlatmasına rağmen ayakta tutmayı başardı. Onlarca gözaltılar yaşadı. Onlarca psikolojik işkencelere tutuldu. Hak bildiği yoldan hiçbir zaman taviz vermeden yayın hayatına devam etti" diye konuştu.


BAŞKAN ERDOĞAN'DAN TAZİYE
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Akit Medya İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu için taziye mesajı yayınladı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya hesabından yayınladığı taziye mesajında, "Akit Medya İcra Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Karahasanoğlu'nun vefatını teessürle öğrendim. Sayın Karahasanoğlu'na Allah'tan rahmet, ailesine sabr-ı cemil niyaz ediyorum. Akit Grubu'na ve medya camiamıza başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun" dedi.

KARDEŞİYLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
Başkan Erdoğan, vefat eden Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu'nun aile üyeleriyle telefonda görüşerek taziyelerini iletti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Başkan Erdoğan, Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu'nun vefatı dolayısıyla oğlu İbrahim Karahasanoğlu, kardeşleri Nuri Karahasanoğlu ve Ali İhsan Karahasanoğlu ile telefonda görüşerek başsağlığı temennisinde bulundu.

DUAYEN İSİMLERDEN BİRİSİYDİ
A Haber canlı yayınına katılan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Her zaman gönlünde kalbinde aklında varlığında ruhunda yaşadığı ebediyet alemine göçmüş oldu. Kendisi hem Türk siyasetinin hem Türk medyasının çok önemli duayen isimlerinden birisiydi Özellikle 70'li yıllarda Milli Nizam Partisi, Milli Selamet Hareketi içerisinde. Milli Görüş Hareketi içerisinde çok önemli görevler üstlenmişti." ifadelerini kullandı.

BİRÇOK GAZETECİNİN YETİŞMESİNE KATKI SAĞLADI
Karahasanoğlu'nun birçok gazete ve derginin yayıncılık hayatına başlamasında öncülük ettiğini belirten Kalın, "Gazetecilerin yetişmesinde katkıları oldu. Türkiye en sıkıntılı zor dönemlerinde İslami duruşunu hiçbir zaman değiştirmedi. 80 öncesi-sonrası, 28 Şubat bu tür baskı dönemlerinde medyanın hür sesi hem de Anadolu topraklarının irfanını, vicdanını dünyaya açılan sesini hiçbir zaman değiştirmedi. Akit camiasına başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum." dedi.

Karahasanoğlu'nun Türkiye'deki vesayetle verdiği mücadelenin önemine dikkat çeken Kalın, "Geçmişte yaşanan mücadeleler sayesinde biz bugün bu durumdayız. Bugün Türkiye daha güçlü daha yerli ve milli bir duruşa sahipse işte bu tür büyüklerimizin mücadelesi sayesinde oldu bu." şeklinde konuştu.ALLAH RIZASI YOLUNDA GEÇEN BİR ÖMÜR...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Allah rızası yolunda geçen bir ömür... Yaşantısı ve fikirleriyle hepimize örnek olan, Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu Ağabeye Allah'tan rahmet; ailesi, yakınları ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet, makamı âlî olsun inşallah." ifadelerine yer verdi.Sosyal medyadan başsağlığı mesajı paylaşan İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise, "Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu'na Cenab-ı Allah'tan rahmet niyaz ediyor, ailesine, sevenlerine ve Akit camiasına sabr-ı cemil diliyorum. Mekanı cennet olsun." ifadelerini kullandı.

MUSTAFA KARAHASANOĞLU KİMDİR?
Karahasanoğlu 1948 yılında Erzincan'ın Kemaliye ilçesinin Başpınar köyünde doğdu. 1950 yılında İstanbul'a geldi. İlkokulu Kabataş'taki Namık Kemal İlkokulu'nda, orta öğrenimini Fındıklı Orta Okulu'nda, lise tahsilini ise Maçka Sanat Lisesi'nin elektrik bölümünde tamamladı. Liseyi 1968 yılında bitiren Karahasanoğlu, 1974 yılında Yıldız Üniversitesinin elektrik bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Milli Gazete'de müessese müdürü oldu.

Mustafa Karahasanoğlu siyasi çalışmalarına 1969 yılında Milli Nizam Partisi Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı'yla başladı. 1973'de Milli Selamet Partisi Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanı, 1975 yılında Milli Selamet Partisi İstanbul Gençlik Kolu Başkanı, 1976-1979 yılları arasında Ankara'da Milli Selamet Partisi Genel Merkezi'nde Teşkilatlanma Genel Sekreteri olarak görev yaptı.

Karahasanoğlu, 1979 yılında Milli Gazete Genel Yayın Yönetmenliğine getirildi, 1982 yılına kadar bu görevi devam etti. Bu dönemde Türkiye'de ilk defa temsilcilik sistemi ile gazete abone dağıtım sistemini kurdu. Karahasanoğlu 1983 yılında İslam Takvimini çıkardı. 1988'de Cuma Dergisini yayın hayatına sokan Karahasanoğlu, 1993 yılında günlük olarak yayınlanan Beklenen Vakit Gazetesini çıkardı.

28 Şubat dönemindeki baskılara, 312 Generalin açtığı dava sürecindeki tehditlere karşı taviz vermeden yayınlarını sürdüren gazetenin Almanya baskısı ise, Alman İçişleri Bakanı'nın mahkeme kararı olmadan verdiği yasaklama talimatı ile engellendi.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN