Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Güncel
 • 18.06.2021 21:12
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 18.06.2021 22:02
ABONE OL

Son dakika! Başkan Erdoğan: Atmaca Gemisavar füzemiz tam isabetle vurmayı başardı

Gelen son dakika haberine göre Başkan Erdoğan, "Atmaca Gemisavar füzemiz, bugün envantere girişi öncesi gerçekleştirilen son test atışında ilk kez bir gemi hedefini tam isabetle vurmayı başardı." dedi.

AA
Başkan Erdoğan'dan füze müjdesi

Son dakika haberi... Başkan Erdoğan sosyal medya hesaplarından milli savunma sanayi hamlelerimizden olan Roketsan'ın geliştirdiği uzun menzilli ATMACA Gemisavar Füzesinin başarılı test atışıyla ilgili (BİP, Telegram, Twitter, İnstagram, Youtube) açıklama yayınladı.

Erdoğan, "Mavi Vatanımızın Çelik Kılıcı ATMACA Gemisavar Füzemiz, bugün envantere girişi öncesi gerçekleştirilen son test atışında ilk kez bir gemi hedefini tam isabetle vurmayı başardı.

Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Donanmamıza hayırlı, uğurlu olsun." dedi.

Başkan Erdoğan, test atışı öncesinde ve hedefin vurulma anında çekilen görüntüyü de paylaştı.

ROKETSAN tarafından geliştirilen ve günümüz teknolojisinin kazanımlarını bünyesinde barındıran Atmaca ile satıhtan satha füzeler alanında yeni bir dönem başlayacak.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyaçları kapsamında Roketsan Ana yükleniciliğinde, Aselsan ve ArMerKom işbirliğiyle geliştirilen Atmaca Gemisavar Füze Sistemi envanterde yer alan Harpoon Füze sisteminin yerini alacak. Roketsan ile 2009 yılında yapılan sözleşme sonrasında Projede, Aselsan RF arayıcı başlığı, ArMerKom ise atış kontrol sistemi ile operatör konsollarının geliştirilmesinde görev yapıyor.

   HARPOON Blok II sistemi özelliklerine sahip olması, hatta geliştirilecek teknolojik sistemler neticesinde daha üstün özelliklerde olması beklenen ATMACA'nın menzilinin ise 120 mil (190+ km) olması planlanıyor. Atmaca, Türkiye'nin ilk deniz füzesi olma özelliğini de taşıyacak.

   SOM füzesinde de kullanılan TR40 motorlarıyla güçlendirilen Atmaca füzesi ile ilk test atışlarını gerçekleştirildi. İleriki dönemlerde Milli üretim Kale 3200 turbojet motorunu kullanması planlanmaktadır.

   Atmaca füzesi ilk olarak Havelsan tarafından geliştirilen GENESİS Savaş Yönetim Sistemi ile donatılan Milgem Sınıfı Korvetler ile Gabya Sınıfı firkateynlerde kullanılacak. Bunun yanında Harpoon füze sistemini kullanan diğer gemi ve denizaltılarında Atmaca füzesi ile donatılması hedefleniyor.

   ATMACA füzesinin denizde asgari 190+km uzaklıktaki hedefleri vurabilecek. Bununla beraber ATMACA seyir halindeyken METEKSAN üretimi Data-link donanımı sayesinde uzaktan hedef güncellemesine de izin verecek. Atmaca'nın yalnızca gemiden gemiye değil, gemiden karaya da fırlatılabilecek şekilde geliştirilmesi planlanıyor.

   ATMACA Füzesi savaş gemilerini ve diğer transport gemilerini vurmak için güdüm teknolojisini kullanacak ve donanmaya yeni bir saldırı sistemi kazandıracak.

   ATMACA Füzesi Özellikleri

     Çapı: 350mmKanat Açıklığı:~1.4m
     Uzunluğu:4.800 – 5.200 mm
     Ağırlığı:~800 kg
     Harp Başlığı:~200 kg Sınıfı
     Motor Tipi: TR40
     Menzil:~200 km Sınıfı
     Güdüm Sistemi: INS/GPS+RA+DL
     Arayıcı Başlığı: ? Bant Aktif RF
     Sürati: Mach 0.8/0.85?
     Üretici Firma: Roketsan, Türkiye

     SİSTEM ÖZELLİKLERİ:

     OtonomDüşük Radar İzi
     Yüksek Hassasiyet
     Tüm Hava Şartlarında Görev Yapabilir
     Karşı Tedbirlere Dayanıklı
     Veri Bağı ile Hedef Güncelleme, Yeniden Saldırı, Görev İptal Yeteneği
     Üç Boyutlu Görev Planlama
     Su Üstü ve Su Altı Platformlarından Kara ve Su Üstü Hedeflerine Karşı Angajman
     Su Üstü Platformlardan Su Üstü Hedeflere Karşı Angajman
     Hedef Seçimi
     Uzun Menzil

     TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN