Takvim

Vav TV Canlı Yayın
  • Güncel
  • 03.05.2021 17:10
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 03.05.2021 18:38
ABONE OL

Son dakika: AK Parti Sözcüsü 'ten MYK sonrası önemli açıklamalar

Son dakika haberleri... AK Parti MYK Başkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde toplandı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü , partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sonrasında basın karşısına çıktı. AK Parti Sözcüsü Çelik önemli açıklamalarda bulundu. Çelik, Miçotakis'in Türkiye'yi ve KKTC'yi AB'ye şikayet edeceğini söylemesi ile ilgili "Bu şekilde bir şikayet mekanizmasın çalışması AB’nin geleceği içinde düşündürücüdür. AB’nin vizyonsuzluk karşısında Miçotakis’e armağan ettiği bir durumdur" dedi. Öte yandan Ermeni soykırımı yalanı ile Türkiye'ye atılan iftiralar ve Biden'ın açıklamalarına da sert tepki gösteren Çelik, "Geçmişlerindeki soykırımları kapatmak için Türkiye'ye iftira atıyorlar" şeklinde konuştu.

AK Parti MYK Başkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde toplandı.

AK Parti genel merkezindeki basına kapalı toplantı, saat 15.05'te başladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü , partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sonrasında basın karşısına çıktı. AK Parti Sözcüsü Çelik önemli açıklamalarda bulundu.

AK Parti sözcüsü Ömer Çelik'in açıklamalarından derlenenler;

Rum tarafının uzun zamandır yürüttüğü taktik var. 'Sürekli olarak masaya oturalım, uzlaşmadan uzak duralım. Türkiye'nin hak ve menfaatlerini örseleyelim, bunu Türkiye ve KKTC kabul etmediği zaman AB'ye şikayet edelim' diye yaklaşımları var.

Bu kısır döngü devam ediliyor, sürekli aynı yere geliyor. Maksimalist taleplerle KKTC'yi yutmak istedikleri görülüyor. Bir müzakere olacaksa, bu müzakerenin parametrelerinin önceden neyin olması gerektiği ifade edildi. Yıllarca kaybedilmiş zamana yeni zaman kayıpları gibi yaklaşımlara Türkiye ve KKTC uzak duruyor. Bu zeminlerde herhangi bir müzakere zemininin bulunamadığı ortaya çıkmıştır.

AB'YE YUNANİSTAN VE RUM KESİMİ TEPKİSİ
Anastiyadis'in paskalya bayramı vesilesiyle yaptığı açıklama müzakere zeminini tahrip ettiğini ortaya açık konuyor. 'Osmanlı İmparatorluğu hayali peşinde koşan küstahlar var' diyor. Bir kişinin böyle bozuk ağızla konuşması zihniyetinin ne kadar bozuk olduğunu ortaya koyuyor. Binlerce Türkün kanı olan EOKA terör örgütünün yıldönümü kutlandı. Avrupalı faşistlerin diliyle konuşan bir kişi olduğunu görüyoruz. Yapmaya çalıştıkları şey KKTC'yi yok etmek, hak ve menfaatlerini gasp etmek, Türk kesimini o egemen devlete yamanmış bir kurgu olduğunu biliyoruz. Aşırı ve maksimalist talepleri kabul görmediği için, KKTC eşit egemenlik hakkını talep ettiği için büyük bir çılgınlık içinde bu konuşmaları yapıyor. Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC'ye yaptığı bu saygısızlığı aynen iade ediyoruz.

Yakında yapılacak bir zirvede Türkiye'ye ve KKTC'yi Avrupa liderlere şikayet edeceğinden bahsediyor. Bu söylem artık sıkmıştır. Rum kesiminin AB'yi oyuncak haline getirmesi kabul görüyorsa bu onlara hayırlı olsun. Biz bir mahalle dayanışma çerçevesinde AB'nin arkasındayız diyenler varsa bu onlara hayırlı olsun.

Miçotakis çıkıp diyor ki; 'Türkler ile olan sorunlarımızı AB sorunları halien getirdik. Bakın bu Miçotakis'in başarısı değil. Bu AB'nin vizyonsuzluk neticesinde Miçotakis'e hediye ettiği bir mekanizmadır. Baştan aşağı vizyonsuz bir yaklaşımdır. Kuşkusuz Rum Kesimi'nin hakaretlerini kendilerine buradan iade ediyoruz.

TERÖR OPERASYONLARI
23 Nisan'da yeni bir aşamaya geçildi. Metina ve Avaşin bölgesinde operasyonlar devam etmektedir. Bine yakın terör yapılanması hedef alındı. TSK tarihi mekanlara ve sivillere karşı hassa hareket etmektedir.

Türkiye Irak'ın toprak bütünlüğüne saygılıdır. Milli güvenliğimiz için operasyonlar devam edecek

ADANA'DA ATIK İDDİASI
İşkenceye sıfır tolerasn diyorsak, doğaya karşı da bunu savunuyoruz. Doğaya yapılan işkence insana karşı yapılmaktadır.

AB'nin çöpünün Çukurova bölgesine döküldüğü yönünde yayınlar gördük. 26 işletmeye men cezası verildi. Bu ihanetlere karşı da mücadele edilecektir.

GÖÇMEN MESELESİ
Ege ve Akdeniz'deki geri itmeler ile ilgili açıklamalar yaptık. Bütün dünya televizyonlarında yayınlana görüntüler karşısında liderler haberimiz yok dedi. Fronteks'in geri itmelerde rolü karşısında AB parlamentosunda bütçede onay verilmedi. Fronteks ahlaken başarısız olmuştur. Ret kararı yetmez ciddi bir soruşturmadan geçmesi gerekiyor.

LİBYA
Cumhurbaşkanımızın Libya'nın toprak bütünlüğü konusundaki hassasiyeti çok yüksek.

Mısır'la aramızdaki meseleleri konuşmak için bir ekip oluşturuldu. Hem Akdeniz hem de siyasi diyalog konusunda görüşmeler olacak. Mısır ve Libya konusunu ayrı ele almak gerekiyor.

1915 OLAYLARI
(ABD'nin tutumu) Hiç kimsenin elinde bunu soykırım olarak ele alacak hukuki ve tarihi bir dayanak yok. 1915'in şartlarında yaşanan olaylarla ilgili Türkiye özgüvenli bir şekilde davranmıştır. Bu konuda en güçlü bir şekilde hareket edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin eksik yaptığı bir şey yoktur. AB'de de dile getiriyoruz. Bu ülkelerin geçmişinde mazlum ülkelere karşı cari açık var, Türkiye'ye iftira atıyorlar.