Takvim

Vav TV Canlı Yayın
  • Güncel
  • 05.04.2021 16:35
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 05.04.2021 17:15
ABONE OL

İhanet bildirisine imza atan 104 emekli amiral için "mal varlıkları incelensin" çağrısı

Son dakika haberine göre darbe imalı açıklamayı imzalayan emekli amirallerin lojman ve koruma hakları iptal edildi. Sosyal medyada vatandaşlar, ihanet bildirisine imza atan emekli 104 amiral için 10 yıl geriye dönük olarak mal varlıklarının incelenmesi ve hesap hareketlerinin soruşturulması çağrısı yaptı. Emekli amirallerin yüz binlerce lira ikramiye, 10 bin liranın üzerinde emekli maaşı, makam arabası ve şoför gibi ayrıcalıklarının olduğu biliniyor.

Maşaların mal varlığı incelensin!

Darbe imalı açıklamayı imzalayan emekli amirallerin lojman ve koruma hakları iptal edildi.

Alınan bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bazı emekli amirallerin açıklamasına ilişkin soruşturması kapsamında 10 şüpheli gözaltına alındı. 4 şüpheliye ise 3 gün içinde emniyete müracaat etmeleri için tebligat yapıldı.

Gece yarısı yayınlanan darbe imalı bildiriyi imzalayan emekli amirallerin lojman ve koruma hakları iptal edildi.


MAL VARLIKLARI İNCELEMEYE ALINSIN TALEBİ!
Emekli amirallerin lojman ve koruma haklarının iptal edilmesi bir adım olsa da yeterli olmadı.

Sosyal medyada, ihanet bildirisine imza atan maşalar için 10 yıl geriye dönük olarak mal varlıklarının incelenmesi ve hesap hareketlerinin soruşturulması çağrısı yapıldı.BAHÇELİ "HAKLARI ELİNDEN ALINSIN" DEMİŞTİ

MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Muhtıra tarzında hazırlanarak gece yarısı servisi yapılan bildiride imzası bulunan amirallerin rütbeleri sökülmelidir. Emeklilik hakları kaldırılmalı, emekli maaşları kesilmelidir." ifadesini kullanmıştı.

GÖZALTILAR VAR
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, emekli amirallerin hazırladığı bildiriyle ilgili 10 şüphelinin gözaltına alındığını, 4 şüphelinin de ifadeye çağrıldığını duyurdu.

Yazılı açıklamada, 4 Nisan 2021 tarihinde bazı internet sitelerinde ve sosyal medya mecralarında 104 emekli amiral tarafından yayımlandığı belirtilen 'Montrö bildirisi' hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 316/1 maddesinde yer alan 'Devletin Güvenliğine ve Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma' suçundan re'sen soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı.

10 ŞÜPHELİYE GÖZALTI
4 Nisan 2021 tarih ve 2021/74463 soruşturma sayılı dosya üzerinden Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne yazılan talimata istinaden, bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde aktif olarak faaliyet göstererek imza listesinde yer alan diğer kişiler tarafından imzalanmasını sağlayan kişilerin açık kimlik ve adres bilgilerinin tespit edilerek bildirildiği kaydedildi. Bunun üzerine 10 şüphelinin, üzerlerine atılı suçun niteliği ile delillerin yok edilmesinin önüne geçmek ve varsa başka şüphelilerin de ivedilikle tespit edilmesini sağlamak amacıyla gecikmesinde sakınca bulunması nedeniyle, 05 Nisan 2021 tarihinde eş zamanlı olarak gözaltına alınmalarına, gözaltına alınmalarına yönelik talimat yazılmasına, arama, el koyma işlemi yapılmasına, 4 şüphelinin ise belirlenen adreslerindeki arama, el koyma işlemlerinin icrasından sonra yaş durumları göz önüne alınarak gözaltına alınmaksızın 3 gün içerisinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne müracaat etmelerinin kendilerine tebliğine karar verildiği bildirildi.Gözaltına alınmasına karar verilen şüphelilerin tamamı yakalanarak gözaltına alındığı, tüm şüphelilere ilişkin arama ve el koyma işlemlerinin usulünce icra edildiği kaydedildi. Soruşturmaya, elde edilen deliller ışığında çok yönlü devam
edildiği bildirildi.

GÖZALTINA ALINANLAR
Başsavcılığın gözaltı kararı ardından bildiride imzası bulunan emekli amiraller Ergun Mengi, Atilla Kezek Ankara, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç ve Türker Ertürk İstanbul, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal Kocaeli'de gözaltına alındı. Emekli amiraller Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat İstanbul'da ifadeye çağrıldı.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN