Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Güncel
 • 28.01.2021 13:34
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 28.01.2021 13:34
ABONE OL

: ? ?

Gündemde ve arama motorları üzerinden en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Sınav başvurusu, giriş belgesi alımı, tercih yapımı, sınav ve tercih sonuçları öğrenme gibi daha pek çok işlem için sıkça kullanılan Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sistemine şifre ile giriş yapılıyor. Peki ? ? İşte tüm detaylar…

AİS şifre alma işlemleri: ÖSYM şifresi alma nasıl yapılır?

ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi (AİS) çok fazla kullanılıyor. ÖSYM'nin düzenlediği sınavlara katılan binlerce aday için şifre işlemleri büyük önem taşıyor. Şifresini unutan kişiler sisteme giriş yapamıyor. Peki ÖSYM şifresi alma nasıl yapılır? ÖSYM şifresini unutanlar ne yapmalı? AİS şifre alma işlemleri hakkında merak edilen tüm bilgileri haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

ÖSYM ŞİFRESİ ALMA NASIL YAPILIR?

ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavlar için sistemde daha önceden tanımlanmayan adaylar için Başvuru Merkezlerinden yapılan başvuru işleminde adaylara internet erişim şifresi ücretsiz olarak verilmektedir. Bu şifre, adayın sisteme ilk girişinde aday tarafından bizzat değiştirilir. Bu şifreler geriye dönüşümsüz olarak ve kriptolu olarak sistemimizde tutulmaktadır. İlgili adaydan başkasının şifreyi bilmesi, görmesi ve edinmesi mümkün değildir.

Adaylar, T.C. Kimlik Numarası ve şifreyle birlikte ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr ve https://sonuc.osym.gov.tr adreslerini kullanarak sınav başvurusu yapma, tercih bildirme, başvuru ve tercih bilgilerinde değişiklik yapma, sınava giriş belgesi edinme, sınav sonuçları ve yerleştirme bilgilerini edinme işlemlerini yapabilirler.

Şifre, adayın hem ilgili sınavın bütün aşamalarında, hem de sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından korunmalı ve kesinlikle kimseyle paylaşılmamalıdır. Kişisel şifresini kaybeden veya unutan adaylar, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden ücretsiz olarak yeniden edinebilirler. Bunun için belirtilen internet adresinden "Şifremi Unuttum" alanına girmeleri burada kendilerine sorulan soruları doğru cevaplandırmaları (Sorulara verilen cevaplar, daha önce sistemde şifre değişikliği yapılırken verilen bilgilerle aynı olmalıdır.) gerekmektedir.

   Sorulara doğru cevap veremediği için internet erişim şifresini bu yolla yeniden edinemeyen adaylar, yeni şifre edinmek için ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine veya ekte yer alan ÖSYM tarafından yetkilendirilmiş Başvuru Merkezlerine nüfus cüzdanı/pasaportları ile birlikte şahsen başvurarak, ücreti karşılığı yeni şifrelerini edinmek zorundadır. Nüfus cüzdanında adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde adayın güncel bir fotoğrafı veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir.

   ÖSYM Merkezde (Bilkent-Ankara) adaya internet erişim şifresi verme işlemi yapılmamaktadır.

   Adayın kendisinden başka hiç kimse aday adına şifre edinemez.