Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Güncel
 • 26.01.2021 18:53
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 26.01.2021 19:00
ABONE OL

Son dakika: Çarşamba günü için peş peşe uyarı geldi! O saatlerden sonra birden...

sorusu şehirde yaşayan milyonlarca vatandaş tarafından merak ediliyor. Geçtiğimiz haftalarda ve çevre illerde etkisini gösteren yağışı milyonların yüzünü güldürmüş, çocuklar kar topu oynamak için sokağa akın etmişti. Bu bağlamda kar yağışlarının tekrar başlayıp başlamayacağı konusunda yapılan son dakika açıklamaları yakından takip ediliyor. Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ve Meteroloji Genel Müdürlüğü'nden çarşamba günü için önemli uyarılar yapıldı.

İstanbul'a kar yağacak mı?

İstanbul'da geçtiğimiz haftalarda etkisini gösteren kar yağışı şehirde yaşayan vatandaşları sevindirmişti. Kar yağışının etkili olduğu ilk saatlerden itibaren başta çocuklar olmak üzere milyonlar kar topu oynamak için sokaklara akın etmişti. Soğuk hava dalgasının etkisini göstermesiyle birlikte akıllara İstanbul'a kar yağacak mı sorusu geldi. Öte yandan Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ve Meteroloji Genel Müdürlüğü, ülkemizdeki bazı iller için kar yağışı uyarısında bulundu.

İSTANBUL'A KAR YAĞACAK MI?

AKOM'dan yapılan son dakika açıklamasında, İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi genelinde ılık ve yağışlı hava etkili olmaya devam ettiği, yarın öğle saatlerinden itibaren ise Balkanlar üzerinden yeni bir soğuk havanın kentin genelinde etkisini göstereceği aktarıldı. Açıklamada İstanbul için son dakika kar yağışı uyarısı da yapıldı. Öte yandan Meteoroloji'den yapılan açıklamaya göre de ülke genelinde yarın yağmur, sağanak ve karla karışık yağmur bekleniyor.

Güneyli yönlerden fırtına şeklinde esen rüzgarın yarın öğle saatlerinden itibaren kuzeyli yönlere dönmesi ve şiddetini daha da arttırarak etkili olacağı kaydedilen açıklamada, kuzeyden taşınacak soğuk havanın etkisiyle halihazırda 15 derece olan sıcaklıkların, 8 ila 12 derece birden azalarak kış değerlerine gerileyeceği belirtildi.

Açıklamada, yarın öğle saatlerinden itibaren kentin batı bölgelerinden başlayarak hızla soğuyacak hava nedeniyle yağışların il genelinde karla karışık yağmur; Çatalca, Arnavutköy, Sarıyer, Beykoz, Şile, Aydos gibi şehir merkezi dışında kalan kesimlerde ise hafif kar şeklinde olacağı aktarıldı.

   Açıklamada, AKOM verilerinde mevcut tahminlerin aksine sıcaklıkların, 2-3 derece daha fazla azalması ihtimaline yer verilirken, böyle bir durumda yağışların şehir merkezinde kara dönüşebileceği bilgisi paylaşıldı.

   METEOROLOJİDEN SON DAKİKA YAĞIŞ UYARISI

   Ülke genelinde yarın yağmur, sağanak ve karla karışık yağmur bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, ülke genelinde hava parçalı ve çok bulutlu olacak.

   Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve batısı, Batı Karadeniz ile Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay, Osmaniye ve Çorum çevrelerinde yağış tahmin ediliyor.

   Genellikle yağmur ve sağanak, Marmara, Kuzey ve İç Ege, Karadeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun kuzeybatısında karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların, Trakya, Ege, Batı Akdeniz, Çanakkale, Balıkesir, Bursa ve Mersin çevrelerinde kuvvetli olacağı öngörülüyor.

     Rüzgarın, Marmara'da kuzey, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu ile Karadeniz'in iç kesimlerinde güney yönlerinden kuvvetli, yer yer fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

     Doğu kesimlerinde gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı beklenirken Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda çığ riski bulunuyor.

     Akdeniz ile Ege denizlerinde kuvvetli fırtına, Batı Karadeniz'in batısı, Marmara ve Doğu Akdeniz'in doğusunun açıklarında da fırtına bekleniyor.