Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Güncel
 • 20.01.2021 14:59
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 20.01.2021 15:33
ABONE OL

Savunma sanayiide bir hamle daha! nın seri üretimine geri sayım başladı! ‘örtülü bir ambargo’ uyguluyordu

’den savunma sanayiide bir yeni hamleye daha geldi. ’nın yapılan tüm anlaşmalara rağmen motor ithalatına yaptığı ambargo için Dışişleri Bakanı ve Alman mevkidaşı Maas görüşmesinde önemli bir gelişme yaşandı. Çavuşoğlu, Almanya’dan ithal edilemeyen ürünlerin listesini Almanya Dışişleri Bakanı ’a verdiği öğrenildi. Listenin içinde en önemli kalem olarak da ’nın motoru ve güç transfer sistemi yer alıyor. Tank motoruna vize çıkması durumunda seri üretimin başlaması planlanıyor.

Almanya ile yapılan anlaşmalara rağmen motor ve güç grubu ithalatının yapılamaması yüzünden seri üretimine bir türlü geçilemeyen Altay Tankı için Türk ve Alman dışişleri bakanlarının görüşmesinde önemli bir gelişme yaşandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun savunma sanayiiyle ilgili Almanya'dan ithal edilemeyen ürünlerin listesini Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'a verdiği öğrenildi. Listenin içinde en önemli kalem olarak da Altay Tankı'nın motoru ve güç transfer sistemi yer alıyor.

Tank motoruna vize çıkması durumunda seri üretimin başlaması planlanıyor. Akşam gazetesinde yer alan habere göre, Otokar'ın 2017'de prototipi hazırlamasının ardından ihale sürecinin sonunda seri üretim sözleşmesi BMC ile imzalanmıştı.

   İlk planda 250 Altay Tankı'nın üretilmesi hedeflenirken, ilk etapta Alman firması MTU motorunun kullanılması planlandı. Güç paketi ve aksamlar Almanya'dan alınacaktı. Ancak Türkiye'nin Suriye'de yürüttüğü harekâtlar nedeniyle adı konmamış bir ambargo uygulandı ve motor satışı çeşitli bahanelerle ertelendi.


   Bakanların görüşmesinde gündeme gelen konun çözüme kavuşması halinde tankın seri üretimi için engel kalmayacak. Üretim aşamasına paralel olarak yerli motor geliştirme projesi de yürütülecek.

   İSMAL DEMİR: ZAMANSAL BİR YOL HARİTAMIZ VAR
   Demir, Altay tankında seri üretimin başlamasına yönelik, "Alternatif motoru bulup, getirip, sisteme girmesiyle arada büyük bir boşluk bırakmamakla ilgili zamansal yol haritamız var. Hattı kurup üretecek hale getirdikten sonra senkronize bir yol haritası düşünülüyor. Seri üretim hattının kurulması ve tesisle ilgili çalışmalar başladı. Önümüzdeki senenin ortalarına doğru hattın faaliyete geçmesi ve üretimin başlamasını bekliyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

     Altay tankının seri üretim projesi hedefleri kapsamında:
     Seri üretim hattının kurulması,
     250 adet ALTAY'ın üretilmesi,
     Güç Grubu Platformu üretilmesi,

     İnsansız Kuleli Altay tasarımı, geliştirilmesi ve üretilmesi,
     Ürünlerin ömür devri lojistik desteğinin sağlanmasını,
     Tank Sistemleri Teknoloji Merkezi'nin kurulumu ve işletilmesini içer

     MAAS: AMBARGO İŞE YARAMIYOR
     Almanya Dışişleri Bakanı Maas, 22 Aralık 2020 tarihinde Alman haber ajansı DPA'ya verdiği demeçte, Türkiye'ye silah ambargosu uygulanması önerisine karşı olduğunu belirterek, "Stratejik olarak bunu doğru yol olarak görmüyorum" demişti.

       Almanya, Ekim 2019 tarihinde Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine başlattığı harekatın ardından 'Suriye'de harekatlarda kullanılması mümkün silahların' ihracatını durdurmuştu. Buna rağmen Türkiye, Almanya'nın silah ihracatında ilk sıradaki yerini korudu.