Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Güncel
 • 15.01.2021 17:49
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 15.01.2021 17:49
ABONE OL

? ?

? ? Araştırmaları arama motorları üzerinden sıkça sorgulananlar arasında yer alıyor. Koronavirüs aşı randevuları MHRS ve e-devlet üzerinden alınmaya başladı ve binlerce başvuru geldi. 500 binden fazla sağlık çalışan aşı oldu ve bazı vatandaşlar da öncelikli olarak aşılanacak. Henüz başvuru yapmamış olan vatandaşlar ise randevunun nasıl alındığını merak ediyır. İşte konuya dair tüm bilgiler…

65 yaş üstü aşı randevusu nasıl alınır?

65 yaş üstü aşı randevusu nasıl alınır? Corona virüs aşı başvurusu nasıl yapılır? Sorgulamaları arama motorları üzerinden sıklıkla araştırılanlar arasında yer alıyor. Aşılama öncelikli vatandaşlara uygulanmaya başlandı, peki öncelikli olanlar kimler? MHRS ve e-devlet üzerinden 65 yaş üstü vatandaşlar koronavirüs aşısı için randevu alabiliyor. Corona virüs aşı başvurusu ile ilgili bilgileri haberimizde derledik.

AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Koronavirüs aşısı için Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden https://www.mhrs.gov.tr/ veya 184'ten randevu alınarak başvurulabilecek.

MHRS sistemine Turkiye.gov.tr ya da e devlet mobil uygulamalarından da giriş yaparak ve arama bölümünden MHRS yazarak ulaşmak ve koronavirüs aşısı için randevu almak mümkün.

E-Nabız sisteminden ya da 2023'e 'Aşıla' yazıp SMS atarak koronavirüs aşısı olup olmayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Aşı randevusu almak için öncelikle Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) girişi yapılması gerekiyor.

Karşınıza gelen ekranda E-Devlet ile giriş sağlayabileceğiniz butona tıklayabilirsiniz ya da üye ol butonuna basarak üye olabilerek giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra sağ tarafta yer alan "Hastane randevusu al" sekmesini tıklayınız.

   "Genel Arama" seçeneğini işaretleyiniz.

   "Covid-19 Aşı" seçeneğini işaretleyiniz.

   Karşınıza çıkacak olan ekranda eğer sağlık çalışanı değilseniz "COVID-19 pandemik aşılaması için belirlenen öncelikli grupta değilsiniz. Yeni öncelikli gruplar eklendikçe durumunuz yeniden değerlendirilecektir." uyarısı çıkacaktır.

   AŞI ÖNCELİĞİNE SAHİP OLACAK KİŞİLER!

   1- SAĞLIKÇILAR: Belirlenen takvime göre koronavirüs aşıları öncelikle sağlık personeline yapılacak. Türkiye'de kamuda, üniversitede ve özel hastanelerde toplam 1 milyon 119 bin 886 sağlık personeli bulunuyor. İlk etapta 3 milyon doz aşının yarısı, 28 gün sonra da diğer yarısı sağlık personeline uygulanacak. Bu da 2 milyon 239 bin 772 doz aşı demek.

   2- 65 YAŞ ÜSTÜ VE KRONİK HASTALAR: Geriye kalan 760 bin 228 doz aşının ise toplam 380 bin 114 kronik rahatsızlığı bulunan 65 yaş üstü vatandaşa uygulanması planlanıyor. Ancak ilk dozlar yapıldıktan sonra Çin'den sipariş edilen diğer 47 milyon doz aşının ülkeye peyderpey ulaşması durumunda, sağlık personeli ikinci dozu almadan, geriye kalan 65 yaş üstü ve riskli gruplar aşılanmaya başlayacak.

   3- RİSKLİ ORTAMDA ÇALIŞANLAR: Daha sonra toplumda yüksek riskli ortamlarda, kritik işlerde çalışanların aşılanması düşünülüyor. Bunlar arasında askerler, polisler, adliye ve yargı hizmetlerinde çalışanlar, öğretmenler, akademik personel, gıda sektöründe çalışanlar, toplum için lojistik öneme sahip yerlerde çalışanlar (belediye hizmetleri, elektrik, su, çöp toplama, itfaiye, kargo görevlileri) bulunuyor.

   4- DİĞER VATANDAŞLAR: Daha sonraki planlamada 50 ile 64 yaş arası kronik hastalığı olanlar ve 50-64 yaş arası diğer kişiler bulunacak ve giderek 50 yaş altı kronik hastalığı olanlar, 18-49 yaş arası genç yetişkinler aşılanacak. Topluma aşı uygulaması ağırlıklı olarak aile sağlığı merkezlerinde yapılacak.