Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Güncel
 • 13.01.2021 16:23
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 13.01.2021 16:23
ABONE OL

Son tarih 15 Ocak! eşleştirme nasıl yapılır? yolları!

eşleştirme için son günlere girildi. HES kodu eşleştirme nasıl yapılır sorusuna arama motorlarında yanıt aranıyor. yapmak isteyen vatandaşlar bunu en kolay, basit ve hızlı şekilde nasıl yapabileceğini araştırıyor. Peki nasıl yapılır? Yanıtı haberimizde...

Son tarih 15 Ocak! İstanbulkart HES kodu eşleştirme nasıl yapılır? İstanbulkart kod eşleştirme yolları!

İstanbulkart HES kodu eşleştirme nasıl yapılır? Son tarih 15 Ocak olan İstanbulkart HES kodu eşleştirme işlemine vatandaşlar yoğun ilgi göstermeye başladı. İstanbulkart HES kodu eşleştirme işlemi yapmak isteyen vatandaşlar bunu internet üzerinden de yapabiliyor. HES kodunu eşleştirmeyen vatandaşlar 15 Ocak'tan sonra toplu taşıma kullanamayacak.

İSTANBULKART HES KODU EŞLEŞTİRMESİ NASIL YAPILIR?

HES Kodu ile ilgili İBB tarafından yapılan açıklama şu şekilde: "Toplu ulaşımda HES kodu zorunluluğu başlıyor! HES kodu ile eşleştirilmemiş istanbulkartlar 15 Ocak'tan itibaren toplu taşımada kullanılamayacak. İstanbulkart'ınızla HES kodunuzu eşleştirin; yolda, durakta kalmayın. HES kodu işlemlerinizi 'https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/' linkinden yapabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz."

Buna göre HES kodu ile akbilinizi eşleştirmek için "https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/" sitesine girmeniz gerekmektedir. Site üzerinden hızlı bir şekilde HES kodu tanımlaması yapabilirsiniz.

HES KODU EŞLEŞTİRMESİ SON TARİH NE ZAMAN?

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yayınlanan genelge gereği 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren, toplu ulaşımda HES kodu eşleştirilmemiş İstanbulkartlar geçersiz sayılacak. Koronavirüs riski taşıyan yolcular, kent içinde toplu taşımadan yararlanamayacak.

   HES KODU NEDİR?

   T.C. Sağlık Bakanlığı önlemleri kapsamında zorunlu hale getirilen yeni bir uygulamadır. Özellikle güvenli sosyal hayat sunmak için geliştirilen HES kodu Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanmamasına yardımcı olur. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

   HES KODU NASIL ALINIR?

   HES kodu üç yöntem ile alınır.

   1.HES kodunuzu;

   2.Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( iOS ve Android) ile,

   3.2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;

   HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023'e SMS göndererek, Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023'e SMS göndererek, T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023'e SMS göndererek,

   E-DEVLET İLE HES KODU NASIL ALINIR?

   E-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet üzerinden oluşturabilirsiniz.18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu SMS ile temin edebilirsiniz. Hayat Eve Sığar uygulaması ve e-Devlet üzerinden çocuklarınıza HES kodu oluşturmak için çalışmalar yapılmakta olup, yakın zamanda hizmetinize sunulacaktır.