Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 13.01.2021 16:58
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 13.01.2021 16:58
ABONE OL

20 yaş altı ve ? ?

20 yaş altı ve 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağının hangi tarihte kaldırılacağı merak konusu olmaya devam ediyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında salgının yayılmasını önlemek amacıyla devreye alınan kararlar halen uygulanıyor. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar belirli saatler arasında sokağa çıkabiliyor. Peki, 20 yaş altı ve ? ? İşte merak edilen detaylar ve son gelişmeler takvim.com.tr'de...

Normalleşme süreci ne zaman başlayacak?

Milyonlarca vatandaş koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan tedbirleri ne zaman esnetileceği konusunda yapılan son dakika açıklamalarını önemle takip ediyor. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı hakkında yapılan son açıklamalar milyonların gündeminde yer ediniyor. Peki, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı ne zaman kalacak? Normalleşme süreci ne zaman başlayacak? İşte son açıklamalar ve detaylar...

65 YAŞ ÜSTÜ VE 20 YAŞ ALTI YASAĞI NE ZAMAN KALKACAK?

65 yaş üstü ve 20 yaş altı için sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya devam ediyor. Konu hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Açıklama gelirse haberimizde yer alacak.

YILIN İLK KABİNE TOPLANTISI

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, 2021 yılının ilk toplantısında yoğun bir gündemle bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki kabine toplantısı, saat 15.35'te Başkan Erdoğan liderliğinde yapıldı.

Kabine Toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Başkan Erdoğan, "Vaka sayısının belirli sayının altına düşmesiyle birlikte elbette kısıtlamaları kademeli olarak azaltacağız." dedi.

NORMALLEŞME NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Hemen şunu belirtelim ki, normalleşme sürecine geçiş tarihi henüz belli olmadı. Kabine toplantısında kısıtlamaların esnetilmesi konusunun değerlendirilmesi bekleniyor. Normalleşme süreci ile ilgili resmi açıklama geldiğinde takvim.com.tr'de yer alacak.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN BİTECEK?

Sokağa çıkma yasaklarının hangi tarihte biteceği konusunda resmi bir açıklama yapılmadı. Kabine toplantısında söz konusu kısıtlama hakkında yeni bir karar alındığında haberimizin içeriğinde yer alacak.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan son açıklama;

"Saygıdeğer vatandaşlarımız,

Hafta sonlarına yönelik uyguladığımız sokağa çıkma kısıtlamasının altıncı uygulaması bugün saat 21:00 de başlayıp Pazartesi sabah 05.00'de sonlanacaktır.

Bakanlığımızca daha önce çıkarılan Genelgelerle; sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın temel ihtiyaç malzemelerine ulaşmaları noktasında herhangi bir zorlukla karşı karşıya kalmamaları için gerekli tüm tedbirler alınmıştır.

Bu kapsamda;

• Market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çiçekçiler bugün saat 20.00'ye kadar, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacaktır. Yine belirtilen süre içerisinde marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler ve çiçekçiler telefonla ya da online olarak aldıkları siparişleri teslim edebileceklerdir.

• Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerleri ise bugün saat 20.00'ye kadar paket servis+ gel-al şeklinde, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterecek olup bu işyerleri Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-24.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerine devam edebileceklerdir.

• Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır.

• Online sipariş firmaları da Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinde 10.00-24.00 saatleri arasında siparişleri teslim edebileceklerdir.

• Vatandaşlarımız sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde (Cumartesi-Pazar) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, çiçekçi ve fırın ya da ekmek satış bayine yürüyerek gidip gelebileceklerdir.

Bu açıklamalardan da görüleceği üzere sokağa çıkma kısıtlamasının başlayacağı düşüncesiyle temel ihtiyaç malzemesi temini amacıyla fırın, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerlerinde yoğunluğa sebep olunmasına gerek bulunmamaktadır.

Bu nedenle vatandaşlarımızdan sokağa çıkma kısıtlamasının başlayacağı saat olan 21.00'den önce evlerinde/ikametlerinde olacak şekilde hareket etmelerini, başta büyükşehirlerimiz olmak üzere trafikte oluşabilecek yoğunluklar göz önünde tutarak gerekli tedbirleri almaları hususunu bir kez daha istirham ediyoruz.

TEMİZLİK, MASKE, MESAFE İLE HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."