Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Güncel
 • 01.12.2020 16:28
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 01.12.2020 16:58
ABONE OL

SON DAKİKA: Sağlık Bakanı : 50 milyon adet aşı için sözleşme imzalandı 'ta başlamak istiyoruz

Son dakika: . aralık ayında yoğun bir şekilde başlamak istiyoruz. 50 milyonluk sözleşme imzalandı. Aşı yapmaya aralık ve ocak ayında yoğun bir şekilde başlamak istiyoruz. Yerli aşıyı ise Nisan ayında geçmeyi planlıyoruz. Her şey normal seyrederse aşıya 'ta, sağlık çalışanlarına yaparak, başlamak istiyoruz.

Son dakika haberine göre; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, herkesin merakla beklediği açıklamayı yaptı. Bakan Koca, Türkiye'de ilk koronavirüs aşısının ne zaman uygulanacağını açıkladı.

Son dakika: Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca: Aşıya aralık ayında yoğun bir şekilde başlamak istiyoruz. 50 milyonluk sözleşme imzalandı. Aşı yapmaya aralık ve ocak ayında yoğun bir şekilde başlamak istiyoruz. Yerli aşıyı ise Nisan ayında geçmeyi planlıyoruz. Her şey normal seyrederse aşıya 14 Aralık'ta, sağlık çalışanlarına yaparak, başlamak istiyoruz.

İLK PARTİDE 20 MİLYON AŞI GELECEK
Türkiye, Kovid-19 aşısı ile ilgili ilk anlaşmaları yaptı. Yapılan sözleşme ile Aralık-Ocak-Şubat ayında Çin menşeli 50 milyon Sinovac aşısının Türkiye'ye gelmesi planlanıyor.

   Buna göre ilk etapta Aralık ayında asgari 20 milyon, Ocak ayında ise 10 milyon doz aşının Türkiye'ye gelmesi hedefleniyor.

   SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN BAŞLANACAK
   Bilim Kurulu ise aşının öncelikli olarak kimlere yapılması gerektiği konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

   Aşının sağlık çalışanlarından başlamak üzere riskli gruplar ve enfeksiyonu yayma potansiyeli yüksek olan kesimlere uygulanması planlanıyor.

     Sağlık çalışanlarından başlanacak ilk uygulamanın 14 Aralık'ta yapılması bekleniyor.

     YERLİ AŞI NİSAN'DA
     Öte yandan Türkiye'de yerli aşı çalışmaları da sürüyor. Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen toplam 16 aşı çalışması bulunuyor.

     Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen ve faz 1 çalışmaları kapsamında 44 gönüllü üzerinde denemeleri başlayan Covid-19 aşısında şu ana kadar ciddi bir yan etki gözlenmedi.