Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 30.11.2020 18:05
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 30.11.2020 18:05
ABONE OL

? ?

? Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de corona virüs vakalarının artmasıyla birlikte bugün Cumhurbaşkanlığı liderliğinde başladı ve yeni kısıtlamaların söz konusu olabileceği gündemde. Corona virüs vakalarının ülkemizde günlük olarak 30 binlere gelmesinden sonra yeni önlemler alınması gerektiği konusunda Bilim Kurulu'ndan tavsiye kararları verdi. Peki kısıtlamalar arttırılıyor mu? ? İşte ayrıntılar…

Sokağa çıkma yasağı saatleri değişecek mi? Yeni koronavirüs yasakları nelerdir?

Milyonlarca kişinin gözü kulağı gelecek haberlere çevrildi ve kabine toplantısının ardından son dakika hangi açıklamaların yapılacağı merak ediliyor. Corona virüs ile mücadele eden ülkemizde sokağa çıkma yasağı yeniden uygulanmaya başlandı. Alınan önlemlerin daha da genişletilmesi söz konusu ve gündemde yüzbinlerce kişi sıkça Sokağa çıkma yasağı saatleri değişecek mi? Yeni koronavirüs yasakları nelerdir? Sorularının yanıtlarını araştırmaya başladı. İşte tüm detaylar…

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SAATLERİ DEĞİŞECEK Mİ?

Cumburbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. Toplantıdan henüz karar çıkmadı. Başkan Erdoğan'ın yeni yasakları akşam saatlerinde açıklaması bekleniyor.

YENİ YASAKLAR NELER OLACAK?

HAFTA İÇİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Cumhurbaşkanlığı kabinesinde alınacak yeni tedbirlerin masaya yatırılacağı bakanlar kurulu toplantısında, özellikle vaka sayılarının yüksek olduğu illerde sokağa çıkma yasağının hafta içi de uygulanması gündeme alınacak. 81 ile de getirilebileceği belirtilen bu kısıtlamanın öncelikli şehirler ile başlatılma ihtimali de var.

ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT YASAĞI

Başkan Erdoğan başkanlığında toplanacak ve sonrasında bizzat Erdoğan'ın açıklaması beklenen son dakika kararları içerisindeki yeni tedbirler arasında en kritik ikinci yasak ise şehirler arası yolculuğa getirilecek seyahat kısıtlaması. Bu kısıtlamanın ciddi biçimde masada olması bekleniyor. Çünkü birçok şehirlerde nüfuslarına oranla beklenen koronavirüs vaka artışları bunun çok daha üzerinde seyrediyor.

KORONAVİRÜSE KARŞI DİJİTAL ÖNLEMLER

Koronavirüste Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nden çıkacak olan kararlara ilişkin kritik bir noktada koronavirüsle dijital mücadele. Bireysel olarak her bir vatandaşın kaydının tutulması, olmaması gereken noktada olmaması için uygulanan dijital önlemler içerisinde de yeni tedbirler alınması gündemde. Bu önlemler kapsamında çıkabilecek ek tedbirler de şunlar;

TOPLU GİRİŞ OLAN ÇARŞI VE PAZARLARA KISITLAMA

Bilindiği gibi koronavirüsün tırmanışa geçtiği günlerde alınan kararla özellikle büyük şehirler başta olmak üzere işlek cadde, meydan ve pazar yerlerine hes kodu olmayanların girmesi yasaklanmıştı. Kabine toplantısında bu kısıtlamanın genele yayılması ve tüm illerde yeni tedbirler kapsamında pazar, çarşı ve iş hanları gibi noktalarda Hayat Eve Sığa (HES) kodu olmayanların alana girme yasağı gündemde.

BAŞKAN ERDOĞAN YENİ TEDBİRLERİ AÇIKLAYACAK

Koronavirüste 2 haftalık kısmi yasaklara rağmen koronavirüs vaka ve ölümlerinde azalma görülmedi. Bu kapsamda yeni tedbirlerine gündeme alınacağı kritik Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Başkan Recep Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında bugün toplanıyor. Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde koronavirüs gündemiyle yapılacak toplantıdan kovid-19 salgınıyla ilgili alınacak yeni tedbirler çıkacak. Kabine kararlarını Başkan Erdoğan bizzat açıklayacak.

BAKAN KOCA SUNUM YAPACAK

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, son iki haftadır, haftasonları belli saatlerde uygulanan kısmi sokağa çıkma yasağının ardından vaka sayılarının illere göre nasıl seyrettiğine dair bir sunum yapması da bekleniyor. Ayrıca Koca'nın Çin aşını Türkiye'de gönüllü olarak yaptıranlarla ilgili son rakamları paylaşması ve yerli aşıyla ilgili bilgilendirme yapacağı da ifade ediliyor.

Başkan Erdoğan'ın bugün açıklayacağı yeni tedbirler içerisinde seyahat ve hafta içi sokağa çıkma yasağının ön olanda olmasına kesin gözüyle bakılıyor.