Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 30.11.2020 20:43
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 01.12.2020 14:09
ABONE OL

Anaokulları ? 30 Kasım Kabine Toplantısı kararları mi yapacak?

Anaokulları ? e mi geçecek? Anaokullarının kapanıp kapanmayacağına ilişkin Başkan Erdoğan'dan kritik bir açıklama geldi. Erdoğan, koronavirüse karşı alınan yeni tedbirleri açıkladı. Pandemi döneminde eğitim hayatına ilişkin yeni kararlar peş peşe alınıyor. Çalışan anne babalar da anaokulları ve kreşlerin çalışma düzenine ilişkin araştırma yapıyor.

Anaokulları kreşler kapatıldı mı? 30 Kasım Kabine Toplantısı kararları anaokulları uzaktan eğitim mi yapacak?

Anaokulları kreşler kapatıldı mı? Koronavirüs tedbirleri kapsamında Başkan Erdoğan alınan yeni kararları duyurdu. Türkiye'nin merak ettiği açıklamada eğitim hayatına dair alınan tedbirler de duyuruldu. Velilerin en çok merak ettiği konuların başında ise anaokulları kapatıldı mı geliyor. Çocukları anaokula giden veliler bu sorunun yanıtını arıyor!

ANAOKULLARI KAPATILDI MI?

Hafta içi her gün gece saat 21.00 ile sabah 05.00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır. Hafta sonları cuma akşamı 21.00'den Pazartesi sabahı saat 05.00'e kadar kesintisiz devam edecektir. Kısıtlamalar salı gününden itibaren başlayacak.

Erdoğan bugün yaptığı açıklamada, "Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir." dedi.

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

Aziz milletim, değerli basın mensupları sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Kabine toplantımızın ilk ve en önemli konusu uzunca bir süredir olduğu gibi koronavirüs salgınındaki gelişmelerdi. Dünyanın her yerinde görülmedik düzeyde tırmanışa geçen salgın maalesef ülkemizde de etkili oldu.

"İNSAN HAREKETLİLİĞİNİ EN AZA İNDİRMEYİ AMAÇLAYAN BU TEDBİRLER DIŞINDA BİR ÇARE BULUNMUYOR"

Bu çerçevede birtakım tedbirleri hayata geçireceğimizi kamuoyuyla paylaşmıştık. Vaka sayıların 30 bine dayanmış olması çok dikkatli ve sabırlı davranmamız gerektiğini gösteriyor. Sıkıntıları asgariye indirebilmek için her türlü gayreti gösteriyoruz. Şu aşamada insan hareketliliğini en aza indirmeyi amaçlayan bu tedbirler dışında bir çare bulunmuyor.

Vatandaşlarımızdan öncelikle tamam diye ifade ettiğimiz temizlik, maske, mesafe kurallarına en sıkı şekilde riayet etmelidir. Salgın tedbirlerine harfiyen uygulamasını bekliyoruz. Salgın tehdit olmaktan çıkana kadar mecbur kalmadıkça kalabalığa karışmamalarını, evlerinde dahi dikkatli hareket etmelerini istiyoruz. Bu salgına karşı en etkili tedbir kendimizi korumaktır.

Sevdiklerimizin ve diğer insanların sağlığı için üzerimize düşen fedakarlıkları yapmak mecburiyetindeyiz. Soğuk algınlığı, gribin artması sağlık sistemimizin üzerindeki yükü ağırlaştırmıştır. Sağlık çalışanlarımıza en büyük teşekkürümüz onlara ilave yük getirmemek olacaktır.

YENİ TEDBİRLER NELER?

Kabine toplantımızda ilave tedbirleri istişare ettik. Hafta içi her gün gece saat 21.00 ile sabah 05.00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır. Hafta sonları cuma akşamı 21.00'den Pazartesi sabahı saat 05.00'e kadar kesintisiz devam edecektir.

Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişiyle kılınacak, nikahlar da bu sayıyı geçemeyecektir.

Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacaktır.

Market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler ile eve paket hizmeti veren yerler, belirlenecek saatlerde hafta sonu kısıtlama dışındadır.

Alışveriş merkezlerine girişte HES kodu uygulamasına geçilecektir.

TEDBİRLER NE ZAMAN UYGULANMAYA BAŞLANACAK?

Tedbirler Salı akşamından itibaren uygulanmaya başlanacaktır.