Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Güncel
 • 27.11.2020 18:36
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 27.11.2020 18:36
ABONE OL

? !

? Sorusunun yanıtı gündemde sıkça araştırılanlar arasında yer alıyor. Ortaöğretim mezunu binlerce aday kamu kurumlarında çalışma hayali kurarken KPSS sınavına katıldı ve ter döktü. Sınav soru ve cevapları da kısa süre sonra açıklandı ve ardından adaylar puan hesaplaması yapmaya başladı. Peki sonuçlar ne zaman belli olacak? merak ediliyor. İşte KPSS ortaöğretim sınavına dair tüm detaylar haberimizin içeriğinde yer alıyor.

KPSS ortaöğretim sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM-2020 KPSS ortaöğretim sonuç sorgulama ekranı!

Lise mezunu adaylara memur olma yolunu açan KPSS ortaöğretim sınavı 22 Kasım'da gerçekleşti. Binlerce aday sınavda ter döktükten sonra gözler ÖSYM'ye çevrildi ve sonuç tarihi merakla araştırılmaya başlandı. Peki KPSS ortaöğretim sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM-2020 KPSS ortaöğretim sonuç sorgulama ekranı adayların erişimine açıldı mı? İşte tüm detaylar…

KPSS ORTAÖĞRETİM SORU VE CEVAPLARI!

KPSS Ortaöğretim Sınavı Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları yayımlandı. Aşağıdaki bağlantıdan KPSS ortaöğretim soruları ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

KPSS ORTAÖĞRETİM SORU CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

KPSS ORTAÖĞRETİM SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları ÖSYM'nin 2020 yılı takvimine göre 24 Aralık tarihinde sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden açıklanacak.

KPSS ORTAÖĞRETİM PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her testte, örneğin Genel Yetenek'te, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

   Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir.

   Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacaktır.

   Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP'nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP'nin hesaplanmasına dahil edilen testlerin her birinden standart puanı olması gerekir.

   Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır. Adayların ASP'leri kullanılarak, ortaöğretim düzeyi için KPSSP94 puanları hesaplanacaktır.

   KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacaktır.