Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 26.11.2020 10:07
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 26.11.2020 10:07
ABONE OL

2020 sonuçları sorgulama! açıklandı mı?

sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Sınava giren adaylar ÖSYM tarafından yapılacak duyuruyu bekliyor. Devlet kadrolarında çalışmak isteyen binlerce kişi saat kaçta açıklanacak sorusunun cevabını merak ediyor. Peki, ? Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacak. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacak. İşte,

KPSS önlisans sınav sonuçları saat kaçta açıklanacak? KPSS önlisans sonuçları açıklandı mı?

KPSS önlisans sınav sonuçları saat kaçta açıklanacak? KPSS önlisans sonuçları için gözler ÖSYM tarafından yapılacak duyuruya çevrildi. KPSS sınavları ile her yıl binlerce kişi kamu kurumlarında iş fırsatı yakalıyor. Lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunlarına yönelik olarak açılan sınava yoğun katılım oluyor. Bu yıl yapılan önlisans sınav sonuçlarının açıklanma tarihi olarak 2 Kasım gösterilmişti. Peki, KPSS önlisans sonuçları açıklandı mı? KPSS önlisans sınav sonuçları saat kaçta açıklanacak?

KPSS ÖNLİSANS SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, KPSS Ön Lisans sonuçlarının açıklandığını bildirdi. Sonuçlara ÖSYM'nin internet sitesinden ulaşılabilecek.

KPSS ÖNLİSANS SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

KPSS BARAJ PUANI 2020!

ÖSYM, 2002 yılından itibaren KPSS Ön Lisans sınavı için baraj puanı uygulamasını kaldırdı. Adayların tercih yapmaları için herhangi bir puanı aşmaları gerekmiyor.

KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacak. Kamu kurum ve kuruluşları, adayları, A Grubu Kadrolar için giriş sınavlarına KPSS puanlarına göre çağıracaklar, giriş sınavı yapmayacak olan kamu kurum ve kuruluşları atamalarda doğrudan KPSS puanlarını kullanacaklar.

KPSS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her testte, örneğin Genel Yetenek'te, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı(1 net) olması gerekmektedir.

Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacaktır.Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP'nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP'nin hesaplanmasına dahil edilen testlerin her birinden standart puanı olması gerekir.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Adayların ASP'leri kullanılarak, ön lisans düzeyi için KPSSP93 puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacaktır.