Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 23.11.2020 17:35
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 23.11.2020 17:35
ABONE OL

Çin’de ortaya çıktı, tüm dünyayı korkuttu! nedir? virüsü belirtileri nelerdir?

nedir? virüsü belirtileri nelerdir? Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı korkutan Sars virüsünün ne olduğu araştırılmaya başlandı. Çin'de 14 bin kişinin karantinaya alınmasına neden olan SARS virüsü Irak'ta da görüldü. Koronavirüste 3. dalga uyarıları yapılırken endişe veren bu gelişmenin ardından sorusuna yanıt aranmaya başlandı. Peki, nelerdir? Virüsle ilgili merak edilen konuların detayları haberimizde…

Çin’de ortaya çıktı, tüm dünyayı korkuttu! Sars virüsü nedir?

Sars virüsü belirtileri nelerdir? Sars virüsü nedir? Çin'in Şangay-Pudong havalimanında bazı kargo çalışanlarında hem koronavirüs hem de SARS virüsü tespit edildiği iddiası ortalığı karıştırdı. 14 bin kişinin karantinaya alınmasına neden olan ve Irak'ta da görüldüğü iddia edilen Sars virüsü nedir? Sars virüsü belirtileri nelerdir? Yanıtı haberimizde!

SARS VİRÜSÜ NEDİR?

Hastalık etkeni SARS-CoV olarak isimlendirildi. Düşman antijenik ve genomik yapısı farklı yeni bir koronavirüs idi. Koronavirüsler, tek sarmallı RNA virüsleridir. Hayvanlarda ve insanlarda üst solunum yolu infeksiyonları ve enterokolitlere yol açarlar. SARS etkeni olan koronavirüs, ölümüne neden olduğu doktor Carlo Urbani anısına Urbani suşu olarak da adlandırılıyor.

Sars hastalarının çoğu 25-70 yaşlarında o zamana kadar sağlıklı olarak bireylerdir. 15 yaşından küçük çok az sayıda kuşkulu vaka görüldü.

SARS VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

- Damlacık (Droplet) İnfeksiyonu

- Hava yolu

- Vücut sıvıları

Bulaşmada yakın temas (Hasta bakımı, hasta ile birlikte yaşama, şüpheli olgunun solunum sekresyonları ve/veya vücut sıvıları ile direkt temas) önemlidir. Bu nedenle hastane personeli ve hasta yakınları birinci derecede risk altındadır.

SARS VE KORONAVİRÜS ARASINDAKİ FARKLAR NELER?

COVID-19'a neden olan virüs, 2003 SARS salgınına neden olan virüse benzer: her ikisi de koronavirüs tipidir. Halen çok şey bilinmiyor, ancak COVID-19 2003 SARS'dan daha hızlı yayılıyor gibi görünüyor.

SARS HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

İnkübasyon dönemi genellikle 2-7 gündür. Ancak 10 güne kadar da uzayabilir. Hastalık ateş (38 dereceden fazla),üşüme titreme gibi prodromal belirtilerle başlamakta bazen baş ağrısı, düşkünlük, kas ağrısı görülmektedir. Hastalığın başlangıcında bazı olgularda hafif solunum belirtilerine de rastlanmıştır. Döküntü, nörolojik veya gastrointestinal bulgulara rastlanmamaktadır.

Üç ile yedi gün sonra alt solunum fazı başlar. Balgamsız, kuru öksürük veya dispne şeklinde başlayıp hipoksemiye kadar uzanabilir. Olguların %10-20'sinde solunum yetmezliği çok ciddi boyutlara ulaşır. Entübasyon ve mekanik ventilasyon gerekir. SARS'ın mortalitesi yaklaşık %3 olarak belirtilmektedir.

SARS VİRÜSÜ TEDAVİSİ VAR MI?

Şu anda SARS için bir tedavi yoktur, ancak aşı bulmak için araştırmalar devam etmektedir. SARS olduğundan şüphelenilen bir kişi derhal hastaneye yatırılmalı ve yakın gözlem altında tecrit altında tutulmalıdır.

Tedavi esas olarak destekleyicidir ve aşağıdakileri içerir:

– Nefes alıp vermeyi kolaylaştırmak için oksijen desteği

– Pnömoniye neden olan bakterileri tedavi etmek için antibiyotikler

– Antiviral ilaçlar

– Akciğerlerde biriken sıvıyı azaltmak için yüksek doz steroidler