Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 19.11.2020 14:28
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 19.11.2020 14:37
ABONE OL

SON DAKİKA: 'nın artırması u nasıl etkiler? Uzmanlar A 'de değerlendirdi

Son dakika: Türkiye Cumhuriyeti i yüzde 10,25'ten yüzde 15'e yükseltti. Bu kararın a nasıl etki edeceği A 'de değerlendirildi. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Şener, bu kararın enflasyona da olumlu etki edeceğini söyledi.

Merkez'in faiz kararı enflasyonu nasıl etkileyecek?

, i yüzde 10,25'ten yüzde 15'e yükseltti. Bu karar A canlı yayınında değerlendirildi. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Şener, kararın a etkisiyle ilgili şunları söyledi.

"ENFLASYONU BASKILAYACAK"
"Biraz önce karar metnini görmeden söyledim Merkez Bankası bundan sonra sadeleşme dediğim o adımı kullanacak. Karar metninde çok net olarak söylüyor; bundan sonra politika faizi dediğimiz repo faizini kullanacak. Bu bir defa sevindirici çünkü sadeleşmeyi sağlıyor. Sadeleşmeyi sağladığı sürece ben döviz kurları üzerinde çok ciddi bir etki doğuracağına inanıyorum. Hem de döviz kurları üzerinde etki getirmesi enflasyon üzerinde de bir etki getirecektir. En son tahmini 12,46 civarında. Şimdi burada faizi 15 seviyesine çekti. Beklenen enflasyonun üzerine çekti faizi. Bu şu demek Merkez Bankası diyor ki 'benden önden yüklemeli olarak yapıyorum bunu daha aktif davranacağım. Şu anda bence TL varlıklar daha cazip hale geldi. Sadeleşme hamlesi de enflasyon üzerindeki baskıyı artıracaktır. Böylece enflasyonda da bundan sonraki süreçte fiyat istikrarında bir etki yapacaktır. "