Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 30.10.2020 12:17
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 30.10.2020 12:17
ABONE OL

() ne zaman başlayacak? neler olacak?

indirimleri neler olacak? Black Friday ne zaman başlayacak? Her yıl büyük indirimlere sahne olan nin ne zaman başlayacağı merak ediliyor. Etkinlik kapsamında dünya çapında olduğu gibi ülkemiz de de yüzde 80’lere varan indirimler yaşanıyor. E-ticaret satışlarında da patlama yaşanıyor. Peki, Black Friday başlayacak? olacak?

Black Friday Efsane Cuma ne zaman başlayacak? Black Friday indirimleri neler olacak?

Black Friday Efsane Cuma indirimleri neler olacak? Black Friday ne zaman başlayacak? Black Friday indirimleri vatandaşlar tarafından merakla bekleniyor. Ekim ayının son günleri yaklaşırken Black Friday Efsane Cuma indirimleri için geri sayım sürüyor. Peki, Black Friday ne zaman başlayacak?

BLACK FRIDAY NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Black Friday (Efsane Cuma) 27 Kasım 2020 Cuma günü olacak.

BLACK FRIDAY İNDİRİMLERİ NELER OLACAK?

Black Friday indirimlerinin neler olacağı henüz belli olmadı. İndirimler açıklandığı takdirde haberimizden öğrenebilirsiniz.

BLACK FRIDAY EFSANE CUMA NEDİR?

Black Friday, ABD'de Şükran Günü'nden sonra gelen ilk Cuma gününe denir. Gün 1932'den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar, ve beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Black Friday bir resmi tatil sayılmaz. Kanada ve Ingiltere'de de Black Friday günü vardır, ve Amazon gibi internet üzerinden iş yapan çeşitli şirketler de indirimli satış yaparlar.

Bu alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiştir. O günde, Philadelphia'da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. Son yıllarda, bu gün, hem insanlar hem de mağazalar için olumlu şekilde karşılanmaktadır. Walmart gibi ünlü mağazalar her yıl, kapılarını müşterilerine daha erken açmaktadırlar, ve işçilerin mesaisi daha yoğun geçmektedir.

Son yıllarda, mağazalarda, Black Friday gününde, aşırı kalabalıktan dolayı kaza oranı artmıştır. Örneğin, alışverişte kullanılan arabalar müşterilere ya da çalışanlara çarpıp, yaralanmalarına sebep olmaktadır. Örneğin, 2006 yılında, ABD'nin Columbus, Ohio şehrindeki asi Wal-Mart müşterileri, kapılar açılır açılmaz içeri taşıp, çalışanların mallara çarpıp, yaralanmalara sebep olmuşlardı. 2008'de ise, ABD'nin Valley Stream, New York şehrindeki sabah 5'deki açılışını bekleyen müşteriler, kapılar açılır açılmaz içeri girip, hem kapıyı kırdılar, hem de 34 yaşındaki bir çalışanı ezip, ölümüne sebep oldular.

Müşterilerin bu çalışanın başına gelen üzücü olaydan hiç suçlu hissetmedikleri gözlemlenmiştir. 2010 yılında, Buffalo, New York'ta da Target mağazasında benzer bir olay olmuştur. Bazı müşteriler, uzun kuyruklara aradan girmeye kalkışıp, başka müşterileri tehdit etmişlerdir. 2010 yılında, ABD'nin Madison, Wisconsin şehrindeki bir kadın, Toys 'R' Us mağazasında kuyruklara aradan girip itiraz edenleri vurmakla tehdit ettiği için tutuklandı. 2012'de ise, ABD'nin Tallahassee, Florida şehrinde, Wal-Mart'ın park yerinde, iki kişi park etme meselesinden dolayı vuruldu. Black Friday günündeki şiddete rağmen, bu gün ABD'de çok meşhurdur.