Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 29.10.2020 16:05
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 29.10.2020 16:31
ABONE OL

yüz yüze yapılacak mı? İlkokul, ortaokul, lise MEB okul sınavları nasıl yapılacak?

MEB nasıl yapılacak? Okul sınavları yüz yüze yapılacak mı? İlkokul, ortaokul, lise MEB okul sınavları nasıl yapılacak? Birçok sınıfta yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte sınavların nasıl yapılacağı merak konusu oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla sınavlarla ilgili detaylar duyuruldu. Peki, okul sınavları yüz yüze yapılacak mı? Okul sınavları nasıl yapılacak?

Okul sınavları yüz yüze yapılacak mı? İlkokul, ortaokul, lise MEB okul sınavları nasıl yapılacak?

Okul sınavları nasıl yapılacak? MEB ilkokul ortaokul lise okul sınavları yüz yüze mi yapılacak? Milli Eğitim Bakanlığı sınavların nasıl olacağına ilişkin yönergeleri yolladı. Yüz yüze eğitim faaliyetlerinin başlamasıyla birlikte ölçme ve değerlendirme sınavlarının nasıl yapılacağı araştırılıyor. Peki, okul sınavları nasıl yapılacak? Okul sınavları yüz yüze mi yapılacak?

OKUL SINAVLARI YÜZ YÜZE Mİ YAPILACAK?

Yüz yüze eğitim faaliyetleri ile birlikte uzaktan eğitim faaliyetlerinde ölçme ve değerlendirme yani sınav kapsamına alınacak. Haftada 5 gün yüz yüze eğitim alan köy okullarında salgın öncesinde olduğu gibi yürütülecek. Haftada 2 gün yüz yüze eğitime devam eden okullarda ise sınav tarihlerine okullardaki zümre başkanları karar verecek. Sınav tarihleri e-Okul üzerinden en az 1 hafta önce öğrencilere duyurulacak. İşte MEB tarafından gönderilen yazıdan öne çıkan satır başları;

Sınavlar okul ortamında yapılacak, ancak kendisinde veya ailede birlikte kaldığı bireylerden herhangi birinde kronik rahatsızlığı bulunan ya da Kovid 19 salgınından dolayı hasta veya temaslı olan öğrenci okul içinde uygun bir zamanda ve izole bir ortamda sınava alınacak.

Sınavı yapılacak her bir ders için sınav süresi bir ders saati olarak planlanacak ve sınav bu süreye uygun olarak hazırlanacaktır.

Herhangi bir nedenle sınavlara katılamayan ve okul yönetimince mazereti uygun görülen öğrenciler, ders öğretmeninin belirleyeceği bir zamanda ve öğrenciye önceden duyurularak sınava alınacaktır.

Öğrencilerin yüz yüze eğitim, canlı ders ve/veya EBA TV takip ve ders etkinliklerine katılımlarına göre her bir dersin haftalık ders saati sayısı 2 ve daha az olanlara 2 (iki), haftalık ders saati sayısı 2'den fazla olanlara ise 3 (üç) defa ders etkinliklerine katılım puanı verilecektir.

Görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi ve oyun, beden eğitimi ve spor, trafik güvenliği, insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi, teknoloji ve tasarım, bilişim teknolojileri ve yazılım, Peygamberimizin hayatı, temel dini bilgiler ve seçmeli derslerde sınav yapılmayacaktır. Bu derslerin dönem puanı ders etkinliklerine katılım puanı ve varsa proje puanları ile oluşturulacaktır.

LİSELERDE SINAVLAR NASIL YAPILACAK?

Bugüne kadar yapılmış ölçme ve değerlendirme uygulamaları geçerli olup bunların e-Okul sistemine işlenmesi sağlanacaktır.

Ölçme ve değerlendirme uygulama takvimi, eğitim kurumu zümre başkanları kurulunca belirlenecek ve eğitim kurumu yönetimince tüm öğrencilere süresi içinde duyurulacaktır.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 19/02/2018 tarih ve 56 sayılı Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesinin Ortak Dersler bölümünde yer alan; beden eğitimi ve spor, görsel sanatlar ve müzik derslerinin sınavları uygulamalı yapılacaktır.

Yukarıda belirtilen 9. sınıfların yüz yüze eğitime başlaması ile ölçme ve değerlendirme uygulamalarına ilişkin il/ilçe millî eğitim müdürlükleri ile eğitim kurumu yönetimleri tarafından gerekli tüm önlemler alınacaktır."